Podczas dużych zorganizowanych imprez na świeżym powietrzu, wesel lub koncertów, można spotkać małe dzieci – w wózkach, chuście, nosidle i na własnych nóżkach z dużymi słuchawkami na głowie. Wbrew pozorom, mimo do złudzenia podobnego wyglądu do tradycyjnych słuchawek – nie mają nic wspólnego ze słuchaniem muzyki – wręcz przeciwnie! Słuchawki ochronne dla dzieci to niesamowity wynalazek, który dba o bezpieczeństwo i spokój malucha podczas większych i głośniejszych uroczystości takich jak np. wesela, festiwale, czy tez pokazy fajerwerków. Jakie słuchawki wygłuszające dla dzieci wybrać? Czy ich zakup jest naprawdę konieczny?
Spis treści
- Najlepsze słuchawki wygłuszające dla dzieci – czemu warto w nie zainwestować?
- Hałas i jego negatywne efekty zdrowotne
- Zalety wynikające z zakupu słuchawek ochronnych dla dzieci
- Odpowiedzialny wybór rodzica – dobre słuchawki wygłuszające dla dzieci
- Jakie słuchawki wygłuszające dla dzieci wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Słuchawki wygłuszające dla dzieci – Ranking
Najlepsze słuchawki wygłuszające dla dzieci – czemu warto w nie zainwestować?
Najważniejszą kwestią, dla której należy zdecydować się na zakup słuchawek ochronnych jest zdrowie dziecka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet z pozoru niewielki, w mniemaniu osoby dorosłej, hałas, jest często wystarczający, aby doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Wysokim ryzykiem dla dzieci są dźwięki przekraczające 85 decybeli. Jeśli maluch jest narażony na taką częstotliwość przez dłuższy czas – może ucierpieć na tym jego słuch. To co ciekawe, to fakt, że typowe odgłosy często uczęszczanej autostrady nierzadko przekraczają tę granicę decybeli. Nawet odgłos jadącego metra może wynosić ponad 100 decybeli. Czy w takim razie zakładanie słuchawek ochronnych maluchowi podczas każdego miejskiego spaceru ma sens? Tak naprawdę to wszystko zależy od dziecka. Jeśli maluch podczas spaceru jest niespokojny, nerwowo reaguje na dźwięki a po powrocie do domu odreagowuje spacer przez niestandardowe zachowanie takie jak nieutulony płacz lub markotność – może to być wskazaniem do przyjrzenia się uważniej temu jak dziecko reaguje na dźwięki. Dzieci, które mają zaburzenia SI – integracji sensorycznej lub cierpią na autyzm – mogą wymagać noszenia słuchawek ochronnych podczas każdego spaceru w głośniejszych warunkach. Dzieci z zaburzeniami SI mają niski próg dla bodźców zmysłowych – co oznacza, że nie trzeba wiele aby je przytłoczyć, nadmiernie pobudzić lub podrażnić. Takie dziecko jest po prostu bardzo wrażliwe na bodźce zmysłowe. Ta nadwrażliwość nierzadko ogranicza chęć dziecka do zabawy, odkrywania i czucia się bezpiecznie lub komfortowo w swoim otoczeniu. Inwestując w najlepsze słuchawki ochronne można wspomóc malucha w jego dobrym samopoczuciu odciąć negatywne bodźce zewnętrzne wtedy kiedy trzeba. Inne, zdrowe dzieci, będą wdzięczne rodzicom, kiedy ci założą im słuchawki na naprawdę głośne okolicznościowe okazje.
Hałas i jego negatywne efekty zdrowotne
Długotrwałe narażenie na hałas, oprócz upośledzenia funkcji słuchu może również powodować poważne skutki zdrowotne i zwiększać ryzyko udarów i zawałów serca w przyszłości. Może również wpływać na poziom koncentracji, zaburzenia jakości i długości snu i nastroju dziecka Z uwagi na poważne powikłania zdrowotne jakie może przynieść niepozorny hałas – wielu rodziców szuka skutecznych sposobów na jego eliminację, bez konieczności rezygnacji ze swoich przyjemności i wycofania ze świata towarzyskiego. Dobre słuchawki wygłuszające dla dzieci rozwiązują ten problem.
Zalety wynikające z zakupu słuchawek ochronnych dla dzieci
Główną zaletą jaką charakteryzują się najlepsze słuchawki ochronne dla dzieci jest to, że skutecznie tłumią i blokują otaczający malucha hałas o dużym natężeniu. Dzięki temu, nawet podczas koncertu, dziecko może mieć odpowiednie warunki na ucięcie sobie drzemki – odgłosy zabawy i głośnej muzyki nie będą dla niego przeszkodą i nie zaburzą jakości regenerującego snu.
Małe dzieci mogą przejawiać oznaki stresu i zaburzenia nastroju, gdy są narażone na zbyt głośne dźwięki. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce podczas podróży. Nierzadko maluch zaczyna płakać kiedy ruszy pociąg lub wystartuje samolot. Słuchawki ochronne dla dzieci niwelują i redukują nieznajome i nieprzyjemne odgłosy i pozwalają dziecku na wyciszenie i skupienie na innej rzeczy – zabawce, książeczce czy też twarzach opiekunów.
Jedną z większych zalet z jakich słyną bezpieczne słuchawki dla dzieci jest ich dobroczynny wpływ na dzieci z ADHD i autyzmem. Narażenie chorego dziecka na hałas i ostre nieznane dźwięki może zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa i wpłynąć na wypływ negatywnych emocji. Aby temu zapobiec, można prewencyjnie zadbać o jego komfort w miejscach nieznanych, tłocznych i głośnych. Dobre słuchawki wygłuszające dla dzieci pozwolą im zachować spokój i pogodny nastrój – nawet w obcym otoczeniu.
Odpowiedzialny wybór rodzica – dobre słuchawki wygłuszające dla dzieci
Bycie odpowiedzialnym rodzicem jest nie lada wyzwaniem. Dla spokoju i bezpieczeństwa dziecka trzeba podejmować zazwyczaj wiele środków ostrożności. Dzięki temu, maluch ma szanse na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa. Zakup słuchawek redukujących hałas znacznie przyczynia się do ochrony zdolności słuchowych dziecka i utrzymuje cały stresujący i szkodliwy hałas na zewnątrz, z dala od zmysłu słuchu malucha. Słuchawki wygłuszające dla dzieci są łatwe w obsłudze i niedrogie.
Dzieci z zaburzeniami mowy/słuchu, behawioralnymi, sensorycznymi lub słuchowymi mogą potrzebować słuchawek redukujących hałas w następujących miejscach:
- Centrum handlowe
- Koncerty lub imprezy sportowe
- Samolot, metro, pociąg
- Głośne ulice
- Sytuacje, w których jest prowadzonych wiele rozmów na raz
- W klasie podczas zajęć szkolnych (gdy potrzebna jest koncentracja)
- Obszary transportu publicznego
Rodzice często obawiają się potencjalnego ryzyka dla słuchu dzieci podczas korzystania ze słuchawek. Jednak ze względu na fakt, że najlepsze słuchawki wygłuszające zmniejszają niepożądany hałas z zewnątrz – korzyści zdrowotne z używania słuchawek pozostają niewymierne. Dla dzieci z autyzmem słuchawki redukujące hałas mogą zapewnić spokój i pomóc uniknąć ataków paniki. Dzieci z ADHD są dzięki nim w stanie skupić się na swoich zajęciach. Wreszcie dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego odkrywają, że używanie słuchawek redukujących hałas blokuje obcy szum, który może zakłócać zdolności przetwarzania mózgu. Mniejsze dzieci i noworodki, mogą po prostu poczuć się dobrze, bezpiecznie i dzięki temu spokojnie zasnąć – nawet w hałaśliwych miejscach.
Jakie słuchawki wygłuszające dla dzieci wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Blokowanie dźwięku i redukcja szumów są zasadniczo tym samym – eliminują one większość informacji dźwiękowych pochodzących ze środowiska. Słuchawki redukujące hałas zmniejszają rzeczywisty poziom hałasu (decybele), który przetwarza ucho, ale nie eliminują go całkowicie. Dla dzieci z nadwrażliwością słuchową umożliwiają one swobodne przebywanie w potencjalnie hałaśliwych miejscach bez nadmiernej stymulacji dźwiękami.
- Przedział wiekowy i waga słuchawek
Przy zakupie słuchawek ochronnych trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Pierwszą niezwykle istotną kwestią jest wiek dziecka. Najczęściej oferowane modele można podzielić na kategorie wiekowe 0+ (dla maluchów od urodzenia do 18 miesiąca życia) i 6M+ (od 6 roku życia wzwyż). Słuchawki dla noworodków i niemowląt, które nie ukończyły pierwszego półrocza życia muszą być delikatne, lekkie i wyjątkowo elastyczne. Nauszniki powinny mieć miękką wyściółkę i nie przylegać zbyt ściśle do delikatnej główki dziecka. W celu zapewnienia komfortu i maksimum bezpieczeństwa najlepiej wybierać nauszniki przytwierdzone do materiałowej (a nie metalowej) opaski zapinanej np. na wytrzymały rzep.
- Zdolność tłumienia hałasu
Zasadniczą i jedną z ważniejszych kwestii na jakie należy zwrócić uwagę jest zdolność tłumienia hałasu. Jeśli opiekun jest niezdecydowany jakie słuchawki wygłuszające dla dziecka wybrać – poziom tłumienia hałasu może być dla niego cenną wskazówką. Niektóre dostępne na rynku modele słuchawek ochronnych są opatrzone certyfikatem określającym poziom tłumienia hałasu – im wyższy tym skuteczniejsze będą słuchawki – warto porównać kilka modeli. Ceny najlepszych na rynku słuchawek są cały czas do przełknięcia. Za jedne z lepszych modeli, znanych, światowych marek nie zapłaci się więcej niż 150 – 180 złotych. Dobre słuchawki wygłuszające może spokojnie kupić już za około 100 złotych.
- Dopasowanie do główki i kształt nauszników
Przeglądając dostępne modele warto porównać ich wagę – im lżejsze tym większy komfort będzie miało dziecko podczas ich noszenia. Obecność regulacji na pałąku utrzymującym nauszniki, pozwala na idealne dopasowanie słuchawek do główki dziecka. Wnętrze nauszników powinno być na tyle przestronne, aby nie uciskać małżowiny usznej dziecka, pozwalać na swobodny przepływ powietrza i zapobiegać zbieraniu się wilgoci. Ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju bakterii i infekcji ucha – wnętrze nauszników jest zatem kwestią wartą weryfikacji. Na koniec dobrze jest zwrócić uwagę na wyściółkę nauszników słuchawek ochronnych. Powinny być miękkie i wykonane z naturalnego materiału, który zapobiega poceniu, nie uwiera i doskonale przylega do skóry. Na samym końcu, po wyborze najważniejszych parametrów można zwrócić uwagę na kolorystykę – słuchawki ochronne dla dzieci charakteryzują się zazwyczaj żywymi i zachęcającymi do noszenia barwami. Żeby maluch chciał je założyć na uszy – muszą mu się podobać.
Zachowanie spokoju, pogody ducha i dobrego słuchu jest ważne dla wszystkich, ale najbardziej dla niemowląt i małych dzieci. Dlatego dobrym pomysłem jest inwestycja w dobre słuchawki wygłuszające dla dzieci. Najlepsze z nich mają zdolność wygłuszenia na poziomie 25-31 decybeli. Korzystanie z takich słuchawek, nawet okazjonalnie, może przynieść realne korzyści psychiczne, jak i fizjologiczne. Najważniejsze przy wyborze – zaraz po wybraniu poziomu tłumienia hałasu – jest idealne dopasowanie nauszników do główki dziecka – tylko wtedy noszenie słuchawek ochronnych ma sens. Warto również pamiętać, że dziecko nie powinno przez większość dnia nosić tego rodzaju ochronnych akcesoriów. Stałe używanie słuchawek wygłuszających i noszenie och przez dłuższą część dnia może skutkować regresem rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że słuch jest jednym z ważniejszych zmysłów i słuchawki zalecane są w wyjątkowych, opisanych w artykule sytuacjach.
Radka
Jestem zdania, że w każdym domu takie słuchawki powinny być. Mój synek na przykład bardzo nie lubił dźwięku pociągów, a jeździliśmy często. Oprócz tego często bywaliśmy na różnych wydarzeniach, na których było głośno. Na pewno na naszych dzieci takie dźwięki nie są niczym przyjemnym, a my tego często nawet nie słyszymy. Mały wydatek, a może uspokoić dziecko.