Wycieczki rowerowe z dziećmi mogą być bezpieczne i komfortowe. Wszystko dzięki przyczepkom rowerowym, które kilka lat temu pojawiły się na polskim rynku. Z każdym rokiem ich oferta się powiększa i coraz trudniej wybrać model idealny. Warto starannie przemyśleć ten zakup, bo dobry produkt może nam posłużyć długi czas. Jak zatem wybrać najlepszą przyczepkę rowerową dla dziecka?
To co dla nas może wydawać się najlepsze, może nie spełniać wymagań innej osoby. Wiele zależy od naszych potrzeb, możliwości finansowych czy planów wycieczkowych. Przed podjęciem decyzji musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. To znacznie ułatwi zakup. Przygotowałam dla Was poradnik, który pomoże Wam wybrać dobrej jakości przyczepkę rowerową dla dziecka.
Spis treści
Przyczepka rowerowa dla dziecka – oferta
Na rynku znajdziemy obecnie kilka wiodących marek przyczepek rowerowych dla dziecka, które różnią się między sobą rozmaitymi detalami. Oczywiście, możemy kupić chiński produkt w internecie, ale nie oczekujmy, że będzie on solidny i wytrzymały. Jeśli chcemy, by przyczepka rowerowa dla dziecka była bezpieczna i trwała, postawmy na sprawdzone modele. Za solidną przyczepkę musimy zapłacić minimum 1500 złotych, chyba że zdecydujemy się na wersję używaną. W ofercie znajdziemy również modele warte ponad 4 tysiące złotych. Najlepsza przyczepka rowerowa dla dziecka łączy w sobie wygodę użytkowania przez osobę dorosłą z komfortem przewożonego dziecka. O taki model wcale nie jest tak łatwo.
Przyczepka rowerowa dla dzieci – przepisy
Do 2011 roku zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym niedopuszczalne było przewożenie osób w przyczepach, w tym również w przyczepkach rowerowych. Odkąd na polskim rynku pojawiły się przyczepki atestowane, dopuszczono je do użytku. Dokładnie w maju 2011 roku. Obecnie dobrej jakości przyczepki uznawane są na najbezpieczniejszy sposób przewożenia dzieci. Mali pasażerowie powinni mieć jednak na głowach kaski.
Przyczepka do roweru dla dziecka – zastosowanie
Przed zakupem przyczepki musimy zastanowić się, do czego będzie nam ona służyła. Czy wyłącznie jako przyczepka rowerowa czy może przyda się również opcja przekształcenia jej w wózek spacerowy lub wózek do biegania. Większość producentów oferuje przyczepki w wersji 2 w 1, czyli rower i wózek. Coraz częściej spotkamy jednak zestawy joggingowe oraz narciarskie. Takie dodatkowe opcje możemy dokupić do przyczepki w każdej chwili. Jeśli nie jesteśmy do końca zdecydowani, do czego przyczepka (oprócz wycieczek rowerowych) może nam się przydać, dodatkowe akcesoria możemy dokupić w późniejszym czasie.
Od jakiego wieku przyczepka rowerowa?
Większość dostępnych na polskim rynku przyczepek rowerowych umożliwia przewożenie dzieci już od pierwszego miesiąca życia. Wszystko dzięki specjalnym akcesoriom, takim jak hamaczki podwieszane wewnątrz przyczepki czy leżaczki. Część producentów dedykuje swoje modele dzieciom powyżej 1.roku życia. Przed zakupem zwróćmy uwagę na ten czynnik i dostosujmy przyczepkę do wieku dziecka.
Do jakiego wieku przyczepka rowerowa?
To kwestia indywidualna. Przyjmuje się, że dziecko można przewozić w przyczepce rowerowej tak długo, jak jest to dla niego wygodne. Są dzieci, które chętnie wsiądą do przyczepki nwet w wieku 6-7 lat, inne po ukończeniu 3-4 lat chcą jeździć własnym rowerem i są w stanie przejechać naprawdę długie trasy.
Przyczepka do roweru dla dziecka – parametry
Aby wybrać bezpieczną, wygodną dla rodzica i komfortową dla dziecka, przyczepkę rowerową musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.
- Amortyzacja – ma spory wpływ na komfort małego pasażera. Pozwala również sprawniej pokonać trasę z nierównościami. W zależności od producenta, spotkamy amortyzacje w postaci prostej sprężyny lub skomplikowanego mechanizmu. Wiele zależy od charakteru naszych wycieczek. Jeśli często jeździmy po wyboistych terenach, warto wybrać modele z solidną amortyzacją, na przykład piórową, regulowaną. Amortyzacja nie jest jednak opcją konieczną. Wielu użytkowników przyczepek rowerowych dla dziecka uważa ją za zbędny gadżet. Nie ma jednak co do tego wątpliwości, że poprawia ona komfort przewożonego dziecka, a być może i komfort psychiczny przewożącego.
- Pozycja dziecka – podobnie jak amortyzacja, tak i regulowany kąt nachylenia oparcia ma duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku, gdy nasze pociechy lubią spać w przyczepce rowerowej. Najnowsze modele oferują dwa niezależne siedziska, które można w szybki i łatwy sposób regulować, nawet do pozycji leżącej. Takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt częste. Zdecydowana większość modeli oferuje odchylenie siedziska do pozycji półleżącej. Ten czynnik musimy dostosować przede wszystkim do wieku dziecka. Im młodsze, tym prawdopodobnie częściej z opcji odchylenia będzie korzystało, chociaż nie jest to regułą.
- Pasy i zagłówki – to dowód na to, że najdroższe modele wcale nie muszą być najbardziej komfortowe dla dziecka. Wielu tańszych producentów oferuje znacznie wygodniejsze zagłówki i pasy niż najdrożsi na rynku. Ważne, by pasy miały odpowiednią wyściółkę, co przełoży się na komfort pasażera, zwłaszcza, jeśli planujemy dłuższe wycieczki. Wygodny zagłówek czy specjalna poduszka to bardzo rzadko spotykane wyposażenie.
- Wielkość i pojemność przyczepki – ważne, by wybrać model z dużą przestrzenią wewnątrz, aby jak najdłużej nam posłużył. Skupmy się szczególnie na miejscu przeznaczonym na nogi dziecka, bo tego najszybciej może zacząć brakować i podróże staną się dla malucha udręką, a nie przyjemnością. Zwróćmy również uwagę na bagażnik, który przyda się podczas dłuższych podróży. Niektóre modele posiadają jedynie niewielkie kieszonki na drobiazgi.
- Wentylacja przyczepki – warto sprawdzić, czy wybrany model posiada otwory wentylacyjne, które, bez wątpienia, poprawiają komfort podróżowania. Część producentów oferuje odpinane szybki, które bardzo dobrze się sprawdzają lub specjalne otwory z boku przyczepki. Ważne, by z tyłu pojazdu znajdowały się również wywietrzniki.
- Ochrona przeciwsłoneczna – może bardzo poprawić komfort przewożonego dziecka, zwłaszcza latem. Część producentów oferuje stałe osłony, część ruchome. Są też modele, które ich w ogóle nie posiadają i wówczas niezbędna jest wyobraźnia rodzica. Znajdziemy również rozwiązania wielofunkcyjne, na przykład osłona przeciwsłoneczna służy również jako ochrona przed piaskiem, który może sypać się spod kół roweru.
- Ochrona przeciwdeszczowa – wszystkie dostępne na rynku przyczepki są w nią zaopatrzone. Jeśli jednak zależy nam, by dzieci nie zmoczyły się podczas wycieczki w deszczu potrzebne będzie plastikowe dno, tak zwana wanna. Jeśli wybrany przez nas model go nie posiada, możemy skorzystać z podłogowych wycieraczek samochodowych. W innym razie przyczepka nam przemoknie. Folia przeciwdeszczowa może się nie sprawdzić, chyba że zadbamy o odpowiednią wentylację wewnątrz przyczepki.
- Waga przyczepki – na rynku znajdziemy przyczepki rowerowe w granicach wagowych 8-18 kg. Weźmy pod uwagę, kto najczęściej będzie z niej korzystał. Jeśli drobna kobieta, lepiej wybrać lżejszy model. Taka opcja sprawdzi się również podczas dłuższych wycieczek.
- Wielkość – to niezwykle ważny aspekt. Na rynku znajdziemy różnorodne modele. Przy tej okazji musimy wyróżnić:
- Przyczepka rowerowa jednoosobowa – zajmie znacznie mniej miejsca i bez trudu powinna zmieścić się w drzwiach mieszkania czy w windzie. Jeśli mamy jedno dziecko, a drugie dopiero planujemy, lepiej na początek skorzystać z takiej właśnie opcji. Przyczepka rowerowa jednoosobowa jest lżejsza i ma zazwyczaj węższy rozstaw kół.
- Przyczepka rowerowa dwuosobowa – świetne rozwiązanie przy dwójce dzieci. Dobrze jest jednak wybrać model, który nie przysporzy nam większych trudności. Jeśli przed każdym wyjściem będziemy musieli na przykład odkręcać koła, żeby zmieścić się w windzie czy w bagażniku samochodu, możemy się skutecznie zniechęcić. Przed zakupem warto skrupulatnie zmierzyć wszystkie drzwi, które będziemy mieli do pokonania przed wyjściem. W ofercie znajdziemy jednak przyczepki rowerowe dwuosobowe o niemal takich samych rozmiarach jak jedynki. Warto przejrzeć różne modele.
- Przyczepka rowerowa jednokołowa – w ofercie znajdziemy również nowoczesne, jednokołowe modele, które zajmują znacznie mniej miejsca i bardzo łatwo się składają do niewielkich rozmiarów.
- System składania – bez wątpienia wpłynie na wygodę stosowania przyczepki rowerowej. Jeśli jest to dla nas ważny aspekt, wybierzmy model, który szybko się składa, najlepiej jednym ruchem.
- Regulowana rączka i hamulce – jeśli wybieramy przyczepkę, która będzie służyła również jako wózek spacerowy, sprawdźmy, czy ma regulowaną rączkę, którą będzie można dostosować do swojego wrostu. Ważną kwestią przy wózku będzie także hamulec. Większość modeli posiada hamulec nożny, którym można zablokować koła podczas postoju. Część oferuje hamulce tarczowe, które doskonale sprawdzą się na przykład podczas jazdy z wózkiem na rolkach czy spaceru po trudnym terenie.
Wybór dobrej przyczepki rowerowej dla dziecka nie jest prosty, ale mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi uda się kupić solidny i wytrzymały model.
Przyczepka rowerowa – Ranking 2024
Poniższa lista zawiera najpopularniejsze przyczepki rowerowe dla dzieci. Warto przejrzeć te produkty w poszukiwaniu najlepszej przyczepki rowerowej dla dziecka. Ranking aktualizowany jest codziennie.
Tom
Przyczepka fajna sprawa, tylko że dziecko po takiej wycieczce jest całe w piasku, który leci spod kół mimo założonego błotnika. Musimy używać osłony przeciwsłonecznej żeby zapobiec dostawaniu się piasku no wnętrza przyczepki, a mamy Thule Cross 1.
Lola
Dużo jeździmy na rowerach, zarówno w pojedynkę, jak i rodzinnie. Przyczepka rowerowa to u nas konieczność 🙂 Dzieci jeszcze są za małe, żeby mogły jeździć samodzielnie na rowerach i nie wytrzymałyby tak długich podróży. Ten dodatek do roweru jest super wygodny, a dzieci nawet w nim zasypiają. Jeśli ktoś się zastanawia, to nie ma nad czym.
Emma
Zdecydowania dobra przyczepka rowerowa to podstawa w podróżowaniu. My bardzo lubimy wspólne wycieczki rowerowe, więc przyczepka świetnie się sprawdza. Mamy dużą przyczepkę, która jest odpowiednia dla dwójki dzieci. Podróżujemy raczej po płaskim podłożu, więc nigdy nie ma problemu.
majka
Świetnia sprawa z tą przyczepka rowerowa. A myślicie, że sprawdzi się również do jazdy z dzieckiem po lesie? Wiadomo drogami leśnymi.