Jaki Proszek do prania dla niemowląt najlepszy? Ranking i opinie

proszek do prania dla niemowląt

Pranie ubrań niemowląt

Dzisiaj trudny temat, czyli w czym prać ubranka noworodka? Skóra maluszka jest szalenie delikatna, właściwie może reagować źle nie tylko na proszek, ale nawet na zwykły materiał. Wystarczy rozebrać maluszka i od razu widzimy w czym mu najlepiej. Nago, po prostu nago. Ale nie – nie to jest moim zaleceniem. Mimo, że uważam wychowywanie w zgodzie z naturą za najlepsze wyjście, aż tak drastyczna nie jestem (używamy też pieluszek ;)). Na rynku znajdziecie kilka proszków do prania dla niemowląt, są one niby delikatniejsze, bezpieczniejsze itd. No i oczywiście droższe. Niestety zakup proszku dla niemowląt wcale niekoniecznie uchroni was przed zmianami skórnymi i podrażnieniami – najlepsza może okazać się metoda prób i błędów… Z której wyniknie np. że najlepszy jest zwykły proszek. Dzieci, cóż zrobić.

Jak długo stosować proszek do prania dla niemowląt?

Oficjalne zalecenie Instytutu Matki i Dziecka mówi, że ubranka dziecięce należy prać w specjalnych proszkach do pierwszego roku życia dziecka. Jak to jednak wygląda w praktyce? Dziecięca skóra często źle reaguje na zmianę proszku. Nawet dorosłym zdarzają się reakcje alergiczne na zmiany proszku. Wszystko zależy od tego jak zareaguje wasze dziecko. Dobrą praktyką jest podwójne płukanie prania lub stosowanie specjalnego programu w pralce przeznaczonego do prania ubranek dziecięcych nawet do 2-3 roku życia. Nie przesadzajmy też z ilością proszku do prania, nawet niewielka ilość jest wystarczająca, tym bardziej, że przecież ubranka maluszków prane są często, na bieżąco i właściwie poza plamami jedzeniowymi (których i tak raczej nie unikniecie) nie wymagają intensywnego prania. Odradzam też pranie dziecięcych ubrań w specjalnych proszkach dłużej niż jest to zalecane – maksymalnie w drugim/trzecim roku życia powinno nastąpić odstawienie, również dlatego, że później ze względu na to, że skóra się przyzwyczaja – taka zmiana może być trudniejsza do przeprowadzenia.

Proszek do prania dla dzieci, płyn do prania dla dzieci, kapsułki do prania dla dzieci….

No właśnie – tylko czy aby proszek do prania? Szczególnie w czasach, kiedy sami stosujemy raczej płyny, kapsułki, a proszki zostawiamy raczej do prania poważniejszych rzeczy typu pościele, ręczniki. Jak się okazuje – różnica jest niewielka i zależy wyłącznie od preferencji. Płyn na pewno sprawdzi się lepiej w przypadku prania ręcznego i w krótkich trybach, jako że łatwiej go wypłukać, jednak w przypadku regularnego prania – nie ma to żadnego znaczenia.

Na rynku dostępne są następujące produkty:

  • proszek do prania dla dzieci (Jelp, Lovela, Biały Jeleń, Dzidziuś, Bobas itd.) – wszystkie są proszkami hipolargicznymi i można je stosować już od pierwszego dnia życia. Pozbawione są substancji mogących powodować podrażnienie, takich jak barwniki i enzymy. Dobry proszek dla dzieci powinien posiadać atest np. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, być przetestowany dermatologicznie, ekologicznie, nie posiadać parabenów – jeśli widzicie więc na półce jakąś kuszącą nowość – najpierw dokładnie przestudiujcie etykietę. Jaki spośród wymienionych proszek jest najlepszy? Nie ma odpowiedzi na to pytanie – zależy to od dziecka, należy przetestować kilka, jeśli będą występować podrażnienia i wybrać dobry proszek dla was. Ja stosowałam Jelp przy pierwszym dziecku i byłam bardzo zadowolona. Przy kolejnych już tylko Biały Jeleń i płatki mydlane do prania ręcznego, ale to raczej dlatego, że ogólnie przerzuciłam się na te produkty.
  • płyny i żele do prania dla dzieci (np. Bobini, Lovel, Dzidziuś) – jak już pisałam, właściwie niczym się nie różnią od proszków w przypadku regularnego prania, a jednocześnie proszki wypadają zdecydowanie korzystniej cenowo.
  • kapsułki do prania dla dzieci (Jelp, Dzidziuś, Fairy) – podobnie jak w przypadku płynu i proszku – do prania w pralce można je stosować zamiennie.
  • płatki mydlane (Biały jeleń, Bebi, Dzidziuś) – najlepsze do ręcznego prania ubranek niemowlęcych i w przypadku zmian alergicznych i AZS. Są najdelikatniejsze i można używać ich cały czas, jednak jeśli chcecie użyć ich w pralce będą wymagać rozpuszczania w wodzie przed użyciem, co jest czasochłonne i mało wygodne.
  • orzechy piorące – rozwiązanie ekologiczne, czyli pranie orzechami pochodzącymi z Indii i Nepalu, a które znajdziecie w sklepach ze zdrową żywnością. Problem z nimi jest taki, że nie poradzą sobie z większymi zabrudzeniami, ale do prania „odświeżającego” – jak najbardziej. Na pewno nie uczulą.
  • zwykłe proszki do prania ubrań niemowlęcych – są podobno dzieci, które nie mają z tym problemów. Oczywiście podwójne płukanie to konieczność! Radziłabym też używanie proszków „sensitive” jeśli już.
  • płyn do płukania dla niemowląt / płyn do zmiękczania dla niemowląt – poza proszkiem można użyć płynu do płukania (niewielkiej ilości) dla dzieci, tkaniny będą bardziej delikatne i łatwiej będzie się je prasować. Z płynu można zrezygnować, ale na pewno nie należy stosować zwykłych płynów do płukania – mają one zbyt mocny zapach i mogą uczulać maluszka.

Pranie ręczne ubranek dziecięcych

Do prania ręcznego polecane są najbardziej płatki mydlane, jako że najłatwiej jest je wypłukać, a nawet jeśli nie uda się to całkowicie – nie powodują takich podrażnień, jak płyn czy proszek do prania. Zaznaczam jeszcze raz, że podrażnień nie unikniemy, jeśli nie wypłuczemy dokładnie ubranek, jest to sprawa najważniejsza. Dlatego pranie ręczne radzę ograniczać do minimum i raczej korzystać z prania w pralce, jako że płukanie w tym przypadku jest zdecydowanie dokładniejsze.

Pranie ubranek dziecięcych a AZS (atopowe zapalenie skóry)

Częstą dolegliwością wśród małych dzieci jest atopowe zapalenie skóry (AZS), co w tej sytuacji z praniem? Zalecenia lekarzy są zdecydowanie bardziej restrykcyjne – pranie ubranek dziecięcych należy robić do 3 roku życia wyłącznie w płatkach mydlanych, które nie zawierają detergentów, barwników i enzymów.

Można również wypróbować środków z obniżoną ilością detergentów – najbardziej polecany jest płyn do prania dla niemowląt Lovela i JELP. Płyn jest stworzony z myślą właśnie o dzieciach z atopowym zapaleniem skóry i ma wręcz łagodzić podrażnienia. Zupełnie odradza się natomiast stosowanie płynów do płukania.

Proszek do prania dla niemowląt – Ranking 2025

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Proszek do prania dla niemowląt aktualnie cieszą się największą popularnością i najlepszymi opiniami. Ten ranking proszków do prania dla niemowląt aktualizuje się każdego dnia!

Płyn do prania dla niemowląt – Ranking 2025

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Płyn do prania dla niemowląt aktualnie cieszą się największą popularnością i najlepszymi opiniami. Ten ranking płynów do prania dla niemowląt (kategoria płyn zawiera również inne tego typu produkty jak: żel czy mleczko) aktualizuje się każdego dnia!

Proszek do prania dla niemowląt - Opinie, Propozycje, Komentarze

  1. Martakas

    18 lipca 2022
  2. Julia

    16 lutego 2019
  3. Nata

    6 listopada 2018
    • kasia

      5 grudnia 2018
  4. Dagmara

    28 maja 2018
  5. Ella

    17 grudnia 2017

Dodaj Opinię