Wielu rodziców nie wyobraża sobie zamiany pieluszek jednorazowych na pieluchy tetrowe. Traktują je jako przeżytek. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób decyduje się na to ekologiczne rozwiązanie. Dowiedzmy się zatem, jak wybrać pieluchy tetrowe i dlaczego warto po nie sięgnąć.
Dobrej jakości pieluchy tetrowe nie tylko zastępują pieluszki jednorazowe, ale mogą również przydać się podczas codziennej pielęgnacji noworodka. Rodzice często stosują je do wycierania buzi czy rączek maluszka i korzystają z nich podczas karmienia. Wiele dzieci lubi również spać przytulając główkę do pieluchy tetrowej. Jest to zatem jeden z niezbędnych elementów wyprawki. Przyjrzyjmy mu się bliżej. W tym artykule znajdziecie nasz poradnik oraz polecane produkty.
Spis treści
- Ranking TOP 20
- Najlepsze produkty: Pieluchy tetrowe dla noworodka
- Najtańsze produkty: Pieluchy tetrowe dla noworodka
- Porównanie TOP 3
- Do czego służą pieluchy tetrowe?
- Czy warto stosować pieluchy tetrowe?
- Jak zakładać pieluchy tetrowe?
- Jak prać pieluchy tetrowe?
- Czy prasować pieluchy tetrowe?
- Jaki rozmiar kupić?
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Pieluchy tetrowe dla noworodka
1) Pieluszka Tetrowa Gruba, 80x80cm
2) NN Baby Mix Pieluszki tetrowe kolorowe 70x80cm 10szt. ARF-DPTR-001
Pieluszki tetrowe Rafa mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji już w wieku niemowlęcym. Tetra nie powoduje odparzeń oraz doskonale przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra dziecka jeszcze lepiej oddycha.
Cechy produktu:
- wykonane ze 100% bawełny,
- przeznaczone do wielokrotnego użytku,
- nie odkształcają się i nie odbarwiają w kontakcie z wodą,
- dostępne w kolorze białym z kolorowym nadrukiem.
Uwaga! Wzór i kolor nadruku na pieluszkach wyb...
Dane techniczne:
Rodzaj | Pieluchy tetrowe |
Opakowanie [szt] | 10 szt. |
Typ | wielorazowe |
3) Roni PIELUCHA TETROWA 70X80 NADRUK KU160
Pielucha Tetrowa
Rozmiar 70x80 cm
Podana cena jest za 1 sztukę.
UWAGA
Ze względu na różną i niepowtarzającą się kolorystykę pieluchy wysyłane są losowo.
Ewentualnie dzielimy ze względu na płeć (chłopczyk dziewczynka) nie dotyczy zakupów hurtowych (paczka 10 szt.
Dane techniczne:
Rodzaj | Pieluchy tetrowe |
Najtańsze produkty: Pieluchy tetrowe dla noworodka
1) Weber Pielucha Tetrowa Biała 60x80 115 g/m2 20szt
2) Pielucha tetrowa 60x80 wysokogatunkowa
Wysokogatunkowa pielucha tetrowa
Wykonana jest z grubej, polskiej najwyższej jakości tetry ( 100% bawełna) dzięki czemu zapewnia przepuszczalność powietrza oraz maksymalną chłonność. Niezwykle miękka i wygodna. Pieluchy tetrowe przepuszczają dużo więcej powietrza, dzięki czemu skóra swobodnie oddycha i zapobiega odparzeniom czy infekcjom grzybiczym. Są idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które mają alergie na pieluszki jednorazowe. Niezastąpiona również do poprawnego rozwoju stawów biodrowych...
Dane techniczne:
Rodzaj | Pieluchy tetrowe |
3) NN Baby Mix Pieluszki tetrowe kolorowe 70x80cm 10szt. ARF-DPTR-001
Pieluszki tetrowe Rafa mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji już w wieku niemowlęcym. Tetra nie powoduje odparzeń oraz doskonale przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra dziecka jeszcze lepiej oddycha.
Cechy produktu:
- wykonane ze 100% bawełny,
- przeznaczone do wielokrotnego użytku,
- nie odkształcają się i nie odbarwiają w kontakcie z wodą,
- dostępne w kolorze białym z kolorowym nadrukiem.
Uwaga! Wzór i kolor nadruku na pieluszkach wyb...
Dane techniczne:
Rodzaj | Pieluchy tetrowe |
Opakowanie [szt] | 10 szt. |
Typ | wielorazowe |
Porównanie TOP 3
Do czego służą pieluchy tetrowe?
Pieluchy tetrowe to tradycyjne bawełniane pieluszki, z których korzystały nasze mamy. Obecnie skutecznie wyparły je pieluchy jednorazowe dla noworodka, choć obserwujemy stopniowy powrót do tego bardziej ekologicznego rozwiązania. Wiele osób zastanawia się, czy lepsze będą pieluchy tetrowe czy flanelowe. Tak naprawdę między nimi są niewielkie różnice. Zarówno jedne, jak i drugie są wykonane z bawełny. Wykorzystać można je na wiele sposobów.
Przede wszystkim, pieluchy tetrowe służą do przewijania noworodków i niemowląt. Obecnie jednak wykorzystuje się je również do innych celów. Jakich?
- Pieluchy tetrowe są niezbędnym pomocnikiem podczas karmienia piersią. Mogą stanowić dyskretne okrycie dla mamy, ale służą też do wycierania buzi maluszka.
- Stosuje się je jako podkład na ramię, kiedy trzymamy maluszka do odbicia po karmieniu.
- Rodzice często układają pieluchę tetrową pod głową maluszka (zwłaszcza po jedzeniu), by ochronić poduszkę czy prześcieradło przed zabrudzeniem (ulewaniem).
- Mogą zastąpić jednorazowe pieluchy, kiedy dziecko ma odparzenia. Pieluchy tetrowe są przewiewne i pozwalają oddychać skórze.
- Rodzice, którzy cenią ekologiczne rozwiązania nadal wykorzystują pieluchy tetrowe do wielorazowego pieluchowania.
- Mogą zastąpić ręcznik, zwłaszcza podczas kąpieli noworodka.
- Mogą też posłużyć jako podkład do przewijania czy przebrania maluszka w podróży, podczas wizyty u lekarza czy na spacerze.
- Pieluchą tetrową można również okryć maluszka, gdy zaśnie w wózku, w ciepły, letni dzień.
- Dzieci uwielbiają spać w towarzystwie pieluchy tetrowej. Zdarza się, że taka „przytulanka” pomaga im zasnąć nawet w późniejszym wieku.
- Pieluchy flanelowe z ceratką mogą stanowić ochronę przewijaka przed zabrudzeniami.
W ofercie znajdziemy zarówno tradycyjne białe pieluszki, jak i kolorowe pieluchy tetrowe. Te drugie nie tylko mają szerokie zastosowanie, ale również bardzo przyjazny dla dzieci wygląd.
Czy warto stosować pieluchy tetrowe?
Pieluchy tetrowe wykonane są z wysokiej jakości bawełny. To zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Tego rodzaju pieluszki nie zawierają toksycznych substancji i nie powodują podrażnień, dlatego są polecane nawet przy wrażliwej skórze maluszka. Przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Na dodatek, są bardzo delikatne i przyjemne w dotyku.
Stosowanie pieluszek tetrowych ma wiele zalet. Maluch po załatwieniu się w taką pieluchę na pewno poczuje dyskomfort, dzięki czemu zasygnalizuje potrzebę zmiany pieluchy. To może być dobry sposób na szybkie odpieluchowanie dziecka.
Po pieluszki tetrowe sięgają zwłaszcza ekomamy, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego. Tetra to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że biodegradacja pieluchy jednorazowej trwa nawet 500 lat! Biorąc pod uwagę, że jeden noworodek potrafi w ciągu doby zużyć takich pieluch nawet 10, można sobie wyobrazić, jaki wpływ ma to na środowisko. Badania pokazują również, że tego rodzaju pieluchy zawierają niekorzystne dla środowiska (a nawet dla skóry dziecka) substancje.
Z pieluch tetrowych chętnie korzystają również mamy małych alergików. Kiedy skóra nie toleruje jednorazówek, tetra może stać się doskonałą alternatywą. Warto dodać, że w ofercie pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, między innymi pieluchy z azjatyckiego bambusa, pieluszki konopne czy wykonane z mikrofibry. Współczesne mamy mają w czym wybierać.
Gdzie kupić pieluchy tetrowe? Obecnie możemy znaleźć je niemal wszędzie, nawet w hipermarketach. Jeśli zależy nam na dobrej jakości produkcie, bez trudu znajdziemy specjalne sklepy internetowe, które mają w ofercie rozmaite, wysokiej jakości pieluchy tetrowe.
Jak zakładać pieluchy tetrowe?
Do zakładania pieluchy tetrowej potrzeba niewielkiej wprawy. Praktyka czyni jednak mistrza. Według starej metody, potrzebujemy dwa kawałki tetry. Jeden kawałek składa się w trójkąt, a w jego środku układa się drugą pieluszkę złożoną w prostokąt. Dziecko kładziemy na pieluszce złożonej w prostokąt i między nóżkami przekładamy część prostokąta i jeden z wierzchołków trójkąta. Dwoma bocznymi rogami trójkąta owijamy maluszka na wysokości brzucha i związujemy brzegi materiału. Współcześnie mamy do dyspozycji różnorodne otulacze albo majteczki, które można założyć dziecku i w ten sposób uniknąć przesuwania się pieluchy.
Innym sposobem zakładania pieluchy jest złożenie jej na cztery części w kwadrat. Zamkniętą krawędzią układamy pieluchę do siebie. W rogu, gdzie znajdują się otwarte krawędzie, podnosimy pierwszą warstwę tkaniny i przeciągamy ją do siebie, by powstał trapez. Następnie ostrożnie przewracamy pieluszkę na drugą stronę, układając kwadratową część tkaniny do góry. Tak powstały kwadrat zawijamy na trzy równe części i dzięki temu uzyskujemy wkładkę, która wchłonie znacznie więcej wilgoci. Układamy maluszka tak, by dolną część powstałej wkładki włożyć mu między nóżki, a następnie owijamy dziecko bokami trójkąta.
Każda mama ma swój wypracowany sposób na zakładanie pieluchy tetrowej. Warto poeksperymentować z różnymi technikami i wybrać tę, która najbardziej nam pasuje.
Jak prać pieluchy tetrowe?
Pranie pieluch tetrowych wymaga trochę czasu i zaangażowania. Przede wszystkim, zabrudzone pieluchy trzeba jak najszybciej wypłukać. Zaleca się, by przed praniem właściwym zafundować im pranie w zimnym cyklu (ewentualnie namaczanie), a dopiero później wybrać cykl z wysoką temperaturą. Jeśli od razu wrzucimy je do prania z gorącą wodą, zabrudzenia mogą się utrwalić. W jakiej temperaturze prać pieluchy tetrowe? Minimum 60 stopni Celsjusza, jeśli chcemy pozbyć się wszystkich bakterii, alergenów i roztoczy. Nierzadko pierze się je nawet w 90 stopniach Celsjusza. Najlepiej prać je w płatkach mydlanych czy specjalnych, delikatnych proszkach do prania dla niemowląt. Nie zaleca się stosowania płynów zmiękczających czy płynów do płukania tkanin. Warto jednak włączyć dodatkowe płukanie pieluch w czystej wodzie.
Ważne, by pieluchy prać jak najszybciej po zabrudzeniu, najlepiej codziennie (maksymalnie co 3 dni). Pieluchy tetrowe powinniśmy prać wyłącznie z innymi pieluchami. Warto przygotować sobie odpowiedni harmonogram. Dodajmy, że wraz z wiekiem dziecka częstotliwość prania pieluch spada.
Czy pieluchy tetrowe trzeba prać przed pierwszym użyciem? To pytanie pojawia się wyjątkowo często. Odpowiedź brzmi – owszem, trzeba. Zdarza się, że nie tylko raz. Warto sprawdzić zalecenia producenta, umieszczone na konkretnych pieluchach. Wszystko zależy od rodzaju tkaniny. Pranie nowych pieluch jest konieczne ze względów higienicznych, ale również po to, by zwiększyć ich chłonność.
Rodzice często zastanawiają się, jak czyścić pieluchy i przechowywać je przed praniem. Jeśli chodzi o przechowywanie, to najlepiej przygotować do tego osobny, szczelny kosz. Można również zamykać je w plastikowych workach, ale nie jest to zbyt ekologiczne. Rozwiązaniem może być wkładanie zużytych pieluch tetrowych do pojemnika, w którym znajduje się woda z octem lub innym środkiem zwalczającym nieprzyjemne zapachy (trzeba jednak sprawdzić, czy producent zaleca namaczanie pieluch). W ten sposób pozbywamy się również zabrudzeń. Warto w takiej sytuacji umieścić w pojemniku torbę siatkową, by wyjmowanie pieluch było wygodniejsze. Zużytą wodę najlepiej wylać do toalety. Jeżeli nie namaczasz zabrudzonych pieluch, przed wrzuceniem ich do kosza dokładnie usuń ich zawartość. Niektóre modele mają specjalne wkładki, które łatwo spłukać, inne należy oczyszczać papierem.
Ostatnim etapem jest suszenie pieluch. Można je po prostu zawiesić na sznurku/suszarce. Niektórzy suszą pieluchy w suszarkach bębnowych, ale nie wszystkie modele można w ten sposób traktować. Wiele osób zastanawia się, jak wybielić pieluchy tetrowe. Jeśli dodamy do prania trochę soku z cytryny, a następnie powiesimy pieluchy na słońcu, na pewno będą bielsze. Słońce najlepiej wybiela, a na dodatek ma właściwości bakteriobójcze.
Czy prasować pieluchy tetrowe?
Jeśli pranie długo się suszy, na dodatek w pomieszczeniu o słabej wentylacji, istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Trzeba również pamiętać, że podczas płukania nie zawsze detergent zostanie całkowicie wypłukany (dlatego też zaleca się dodatkowe płukanie pieluch tetrowych). W takiej sytuacji żelazko może okazać się pomocne. Wysoka temperatura sterylizuje tkaninę, zabija bakterie, roztocza i alergeny. Zaleca się prasowanie pieluch i ubranek zwłaszcza w przypadku noworodków. Trzeba jednak podkreślić, że prasowanie może zmniejszać wchłanialność pieluch tetrowych.
Jaki rozmiar kupić?
W ofercie znajdziemy najczęściej dwa rozmiary pieluch tetrowych:
- Pielucha tetrowa – 70×80 cm
- Pielucha tetrowa – 80×80 cm
Pieluchy mogą mieć również różną grubość. Warto zaznaczyć, że im grubsza tetra, tym posiada lepszą chłonność. Rozmiar pieluchy należy dobrać do wieku oraz wagi dziecka.
Pieluszki tetrowe to na pewno ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, a także zdrowe dla skóry dziecka. Jedna pielucha kosztuje około 2-3 złotych (w zależności od modelu). Oczywiście, znajdziemy również droższe tetry, szczególnie te kolorowe. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jakość bawełny oraz jej grubość.
Monia
Myślę, że wiele osób śmieje się z pieluch tetrowych, ale one są naprawdę świetne. Przetrwały wiele lat i nadal można z nich korzystać! I nie chodzi o to, że dziecko musi chodzić w pieluszce terowej ale można ją wykorzystywać na wiele różnych sposobów i one się nie kończą! Takie stare pieluchy świetnie nadają się do sprzątania! Można je też przerobić na płatki kosmetyczne. A w lecie tylko tetrowe, na plaży świetnie się sprawdzają do schłodzenia.