Wyprawka dla noworodka powinna czekać na dziecko po powrocie ze szpitala, a w niej poza kosmetykami, ciuszkami, różnego rodzaju chusteczkami – oczywiście pieluchy (chciałoby się powiedzieć tooony pieluch, ale jednak nie, nie wszystkie na raz 😉 ) I tu zaczynają się schody – nie jest to już tak uniwersalny wybór. Polecane są różne rodzaje pieluszek dla noworodka, a do tego dochodzi jeszcze problem rozmiaru, kwestie ekologiczne, a więc czy pampers, czy raczej pieluszki tetrowe, wybór marki itd. W tym tekście skupię się przede wszystkim na pieluchach jednorazowych dla noworodka, czyli tak zwanych pampersach, choć wcale nie uważam żeby było to rozwiązanie lepsze od pieluszek wielorazowych, które np. lepiej sprawdzą się przy dziecku, które ma skłonność do odparzeń, przegrzań, czy posiadających wrażliwą skórę skłonną do zapaleń.
Moje najmłodsze dziecko śmigało w wielorazowych pieluchach z wymiennymi wkładami i myślę, że są one również zwyczajnie przyjemniejsze, bardziej oddychające, a do tego maluchy pieluchowane w ten sposób szybciej są gotowe na trening czystości i odpieluchowanie – po prostu czują, że mają mokro i to nie jest dla nich fajne. Ale o tym przy innej okazji, pampersy są nieekologiczne, zużywa się ich tony, ale zdaję sobie sprawę, z tego, że i tak pozostają w użyciu i chyba lepiej jeśli dobrze się je wybierze. Zresztą nawet zwolennicy wielorazowych pieluszek rzadko decydują się na zupełne zrezygnowanie z pampersów (np. używają ich w podróży, w gościach, na noc itd.).
Spis treści
- Jaki rozmiar pieluszki dla noworodka?
- Ranking TOP 20
- Najlepsze produkty: Jakie pieluchy, pampersy dla noworodka wybrać?
- Najtańsze produkty: Jakie pieluchy, pampersy dla noworodka wybrać?
- Porównanie TOP 3
- Pieluchy jednorazowe – co to w ogóle jest?
- Ekologiczne pieluszki jednorazowe
- Jaka marka pieluszek dla noworodka?
- Pieluszki wielorazowe – pieluszki z wymiennym wkładem
- Jak oszczędzać na pampersach?
Jaki rozmiar pieluszki dla noworodka?
Pieluchy jednorazowe każdej firmy oznaczane są numerami, które odpowiadają wadze dziecka – niektóre są dedykowane wcześniakom, inne zaczynają się od przedziału 2-5 kg. I właśnie te będą odpowiednie dla maluszka urodzonego “w terminie” po powrocie do domu. Pamiętajcie również o zaopatrzeniu się w paczkę takich pieluch do szpitala.
Pieluszki pampersy występują w kilku rozmiarach, a najbardziej typowo prezentuje się to następująco:
- wielkość 0 – przeznaczona dla dzieci poniżej 2,5 kg,
- wielkość 1 – przeznaczona dla dzieci od 2,5 do 5 kg (a więc dla przeciętnego noworodka),
- wielkość 2 – przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 kg,
- wielkość 3 – przeznaczona dla dzieci od 4 do 8 kg,
- wielkość 4 – przeznaczona dla dzieci od 4 do 16 kg.
- wielkość 5 – przeznaczona dla dzieci od 9 do 16 kg,
- wielkość 6 – przeznaczona dla dzieci ważących ponad 15 kg.
Rozmiar oznaczony numerem 1 to pieluszki dla prawdziwych maleństw. Pieluszki niektórych firm w rozmiarze 0 i 1 posiadają dodatkowe wycięcie na gojący się pępek, który powinien być wietrzony, tak by szybciej się wygoił. W pieluszkach bez wycięcia najlepiej zrobić je samodzielnie. Natomiast rozmiar 2 przeznaczony jest dla niemowląt ważących 3-6 kg i takiego rozmiaru będą Wam potrzebne dużo większe ilości. Paczka lub dwie pieluszek w rozmiarze 1 w zupełności wystarczy – noworodki naprawdę szybko rosną. Natomiast jeśli dziecko waży po urodzeniu więcej niż 3 kg, spokojnie można zacząć od razu od rozmiaru 2. Jak widać na rozpisce rozmiary się na siebie nakładają, mówi się, że należy sugerować się raczej dolną granicą podawaną przez producenta, chyba że dziecko jest bardzo szczupłe, wtedy należy pozostać jeszcze jakiś czas przy mniejszym rozmiarze. Prawda jest taka, że sami powinniście zauważyć, czy pieluszka dla noworodka jest jeszcze dobra – czy nie ciśnie w brzuszek, nie rozpina się. Dużo zależy od budowy i ruchliwości dziecka. Jeśli jakiś rozmiar jest waszym zdaniem w porządku – po prostu go używajcie. Przejść na większy rozmiar należy wtedy, gdy pielucha będzie często przeciekać – większe pieluszki są też bardziej chłonne.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Jakie pieluchy, pampersy dla noworodka wybrać?
1) Pampers Active Baby Economy Pack 5 Junior 51szt
Specyfikacja | |
Minimalna waga dziecka | 11 kg |
Przetestowane dermatologicznie | Tak |
Czas ochrony | 12 h |
Oddychający materiał | Tak |
Maksymalna waga dziecka | 16 kg |
Kolor produktu | Wielobarwny |
Rozmiar | 5 |
Typ zamknięcia | Rzep |
Grupa docelowa | Chłopak, dziewczyna |
Konstrukcja | Tape diaper |
Ilość na paczkę | 51 szt. |
Rodzaj opakowania | Plastikowa torba |
Szerokość | 230mm |
Długość | 380mm |
Wysokość | 100mm |
Dane techniczne:
Rodzaj | Pieluchy |
Typ | jednorazowe |
2) BAMBOOLOVE PIELUCHY Z WŁÓKNEM BAMBUSOWYM ROZMIAR XS 2 - 4 kg (27 szt.) -
Dane techniczne:
Opakowanie [szt] | 27 szt. |
3) Bella Baby Happy Soft & Delicate Maxi 4 Pieluszki 8-14kg, 14szt.
Najtańsze produkty: Jakie pieluchy, pampersy dla noworodka wybrać?
1) Majtki Figi jednorazowe higieniczne Różowe 6szt.
2) Pielucha Tetrowa 100% Bawełna Biała 40X80
3) Pieluszka Tetrowa Gruba, 80x80cm
Porównanie TOP 3
Pieluchy jednorazowe – co to w ogóle jest?
Pieluchy jednorazowe do przemysłowej produkcji weszły w drugiej połowie XX wieku, można powiedzieć, że zdobyły świat przebojem, a aktualnie – mimo głosów ekologów i aktywistów – większość z nas ani myśli z nich rezygnować. Pielucha składa się z chłonnej wewnętrznej warstwy, wypełnionej absorbującym i równomiernie rozprowadzającym wilgoć wkładem żelowym. Bez żelu pieluszka przeciekałaby i nie byłaby w stanie zatrzymać tak dużej ilości płynu. Często w pieluszkach stosuje się substancje neutralizujące zapach (mogą uczulać, więc radzę szukać pieluszek nieperfumowanych). I ot, cała filozofia.
Ekologiczne pieluszki jednorazowe
Obecnie producenci prześcigają się jednak jeśli chodzi o innowacje – co dla rodziców powinno być plusem – pieluszki coraz częściej wykonywane są z naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów, są bardziej elastyczne, wygodne, mają coraz łatwiejsze zapięcia, materiał oddycha, jest cieńszy. Presja zresztą jest ogromna, a w dobie myślenia o klimacie, na pewno producenci nie powiedzieli ostatniego słowa. Chociażby ostatnio pojawiły się bambusowe pieluszki biodegradowalne (szukajcie oznaczeń EKO), rozwiązania jeszcze nie są całkowicie skuteczne (tzn. pieluszka nie jest tak do końca eko), ale doceniam trend i mam nadzieję, że już niebawem stanie się to normą, a co za tym idzie ich dostępność wzrośnie, bo w tej chwili jeśli ktoś chce, to owszem znajdzie wszystko, ale byłoby fajnie gdyby ekologiczne rozwiązania stały się standardem i były dostępne w każdym sklepie.
Jaka marka pieluszek dla noworodka?
Najbezpieczniej jest postawić na sprawdzone marki np. Pampers, Bella, Dada, tańsze pieluszki mogą powodować odparzenia lub po prostu nie być tak wygodne i chłonne (chociaż nie jest to żadna zasada). Oszczędności radzę szukać kupując np. duże opakowania. Pamiętajcie również o obserwowaniu dziecka – nie wszystkie pieluszki będą mu odpowiadać, dlatego warto testować różne ich rodzaje przed ostatecznym podjęciem decyzji, które kupować dalej. Maluch może być uczulony na jakiś rodzaj pieluszki, jedne kroje mogą być odpowiednie, a inne w ogóle nie pasować powodując np. wyciekanie siuśków. To wszystko wyjaśni się w pierwszych tygodniach, dlatego też nie warto kupować od razu hurtowych ilości jednego rodzaju pieluch jednorazowych.
Pieluszki wielorazowe – pieluszki z wymiennym wkładem
I na koniec jeszcze raz. Ciekawą alternatywą wśród pieluszek są pieluchy wielorazowe – i nie, nie są to tetrowe pieluchy w jakich być może sami chodziliście kiedy byliście dziećmi. Dla maluchów o delikatnej skórze, dla których jednorazowe pieluszki okazują się niezbyt przyjazne, powodują zapalenie skóry, czy zbytnie przegrzewanie, a nawet jako alternatywa, nie do ciągłego stosowania, a na przykład do zakładania na zmianę lub podczas wychodzenia z pieluch – polecane są coraz bardziej popularne eko pieluchy. Wymieniane w nich są tylko wkłady, a cała reszta wykonana jest z naturalnych i delikatnych materiałów. Ich różnorodność jest ogromna – różne są wzory, kroje, sposoby zapinania, materiały. Sprawdźcie, są naprawdę fajne i ładne, a do tego wcale nie ma przy nich dużo więcej roboty.
Jak oszczędzać na pampersach?
Pieluchy to też ogromne koszta, noworodek zużywa dziennie około 10 pieluch, później jest już nieco lepiej, ale poniżej 5 na dobę raczej nie uda wam się zejść. Pierwsza alternatywa, to właśnie wspomniane pieluszki wielorazowe, choć tu trzeba doliczyć koszt prania. Dla zwolenników pampersów też jednak mam kilka rad. Po pierwsze – zakupy w internecie i tropienie na przykład Rossmanowych promocji. Zawsze sprawdzajcie przelicznik – poza ceną opakowania w sklepach podawana jest również cena jednej sztuki – w ten sposób będziecie mogli wybrać najbardziej ekonomiczne opakowanie. Nie ma co kupować pieluch na zapas – dzieci wyrastają, a promocji jest sporo. To też sposób na oszczędność – nie zostaniecie z zapasem niepotrzebnych pieluch. Kolejna rzecz – być może przypadną wam do gustu pieluchy którejś z tańszych firm – testujcie. Niektórzy mówią też, że warto trzymać się mniejszego rozmiaru – ponieważ im większe pieluszki, tym wyższa cena. Oczywiście bez przesady, pieluszka musi być dla malucha wygodna, ale z drugiej strony nie ma zmieniać rozmiaru na wyrost. Jeśli mieszkacie w dużym mieście możecie polować na olx i facebooku na pieluszki, które sprzedają rodzice dzieci, które wyrosły z zapasów 😉
A na koniec – najprościej zaoszczędzić po prostu odpieluchowując dziecko. 😉
Joanna
Pampers Premium Care 2 MINI 240 szt 3-6 kg) ZAPAS NA MIESIĄC pieluchy jednorazowe: pielucha jak pielucha firma mowi sama za siebie
Kamila
Pampers Premium Care 2 MINI 240 szt 3-6 kg) ZAPAS NA MIESIĄC pieluchy jednorazowe: Polecam
Kornelia
Ja polecam bambo nature ze sklepu tinybaby.pl
Kasia
Nam się sprawdzają pieluszki od Huggies, są miękkie i idealnie dopasowane do malucha, nic z nich nie ucieka.
Ella
Dla noworodka super się sprawdziły Pampers Premium Care oraz Babydream z Rossmanna. Od 4 Tesco Loves Baby – rewelacyjnie, zostały nam polecone, ale podeszliśmy do nich sceptycznie, a okazały się najlepsze. Polecano nam wcześniej pieluchy Dada, te okazały się największym koszmarem. Synek nigdy nie miał odparzeń, ani alergii, a po Dada okolicę pod pieluchą miał jakby sparzoną wrzątkiem i to po zaledwie dwóch lub trzech pieluchach. Pielucha po godzinie do dwóch, śmierdziała chemią, bardzo sztuczna i mokra. Lidlowe używaliśmy już po Dada i okazały się takie średnie, poprzednie Toujurus spowodowały drobna wysypkę, więc szukaliśmy innych pieluch. Dopiero wtedy trafiliśmy na Tescowe i to był strzał w 10. Gdy zmienili Tesco Loves Baby na Fred & Flo, na początku wydawały mi się cienkie i mało chłonne, ale okazały się całkiem fajne, są podobne do Pampers Active Baby.
Tiny Star
Moje dziecko niestety akceptuje tylko pieluchy bambusowe, po jednorazowych ma odparzenia.
Mart
My od urodzenia używaliśmy:
Pampers premium care
Pampers te zielone klasyczne
Toujours z lidla
Happy
Hugges
Dada
W mojej opini najlepiej zdały egzamin huggesy oraz happy z czego te drugie mają o wiele lepsze rzepy. Cała reszta to istna masakra, ponieważ moje dziecko karmione piersią prawie non stop ma brudne ubranka od luźnej kupki która wycieka z pozostałych pieluszek. Pampers wypadł niestety najgorzej a zakupilismy gigant paczke, z którą teraz się męczymy. Happy to jedyna pielucha która chroni ubranka przed przeciekaniem i dobrze przylega.
Ewelina
Próbowałam wielorazówki, fajna sprawa, ale w końcu wymiękłam, bo Młody miał nietolerancję laktozy (o czym nie wiedziałam) i cały czas płakał, wtedy szukaliśmy różnych przyczyn i miedzy innymi padło na pieluchy, więc przestawiliśmy się na jednorazówki i tak już zostało. Na początku używaliśmy Dada ewentualnie Happy (jak dla mnie za sztywne) dawały radę, ale jak Młody podrósł to nad ranem zdarzały nam się przecieki. W nocy w ogóle nie sikał, ale nad ranem sobie to odbijał i pielucha nie dawała rady. Ze dwa tygodnie temu dostaliśmy do testowania Pampers Active Baby-Dry i jak na razie dają spokojnie radę – siku nigdzie nie ucieka.
ania
Wszystkie wymienione pieluch są wykonane ze sztucznych tworzyw nie przepuszczających powietrza!!! Są bielone chlorem (a to styka się z delikatną skórą noworodka), powinny być tlenem! W składzie mają metale ciężkie i ftalany. Nie przepuszczają powietrza co powoduje, że skóra dziecka nie oddycha i podnosi się temperatura w okolicy krocza co jest szczególnie niebezpieczne u chłopczyków gdyż może to prowadzić do późniejszej bezpłodności, nie mówiąc oczywiście pieluszkowym zapaleniu skóry.
Jest alternatywa – albo pieluchy wielorazowe, ewentualnie jednorazowe które są oddychające i nie mają w składzie tych wszystkich świństw. Zazwyczaj są to droższe pieluszki, ale np. pieluszki Bambo Nature są w bardzo przystępnej cenie na ecoswiat.pl. Cena porównywalna z pampersami.
pozdrawiam
Stella
Ja polecam markę czeską xkko – dostępne w wielu sklepach – ja kupuję na ich stronie – jak dla mnie w wielorazówkach nie mają sobie równych
Monika
Dziękuję za pieluchy Bombo Nature :)! Planuję używać ich w okresie noworodkowym, potem zmienię na zwykłe
Sylwia
Ranking pieluszek wg nas 😉
1 Pampers Premium Care -okazały się najlepsze, niestety cena powala, więc ich już nie kupujemy
2 Dada (starsza wersja, bo ta nowsza niby super cienka i super chłonna okazała się porażką)
3 Pampersy Active Baby -dość chłonne, ale moim zdaniem mają zawyżoną rozmiarówkę
4. Babydream klasyczne -dość miękkie, raczej chłonne, jeśli chodzi o izolację wilgoci to odnoszę wrażenie, że różnie to wygląda w zależności od rozm. pieluszki, tzn. mniejsze rozmiary 2 i 3 lepiej izolują wilgoć niż np. 5 (ale to moje subiektywne wrażenie)
5. Babydream Fun&Fit- nie najgorsze, ale daję minus za falbankę z tyłu zamiast elastycznych boczków, poza tym chłonność przyzwoita, ale jeśli chodzi o izolację wilgoci, to wypadają gorzej niż wersja klasyczna
To tyle, jeśli chodzi o pieluchy, których używałam bądź używam i jestem skłonna kupić ponownie.
A teraz pieluchy, których nie chcę już ponownie, choćby mi dawali za darmo. Tu nie ma rankingu, kolejność jest przypadkowa, bo nie mogłam się zdecydować, które z nich są najgorsze. Oto niechlubni kandydaci na megabadziew pieluchowy roku:
– pieluchy Babydream Premium Dry (z dry lockiem) -sztywny, mało chłonny koszmarek z dziwnym wkładem, który wcale nie izolował wilgoci
– pieluchy Pampers Sleep&Play -kupiłam je jeden raz skuszona przystępną ceną i drugi raz tego nie zrobię. Nie zrobiły co prawda krzywdy pupie juniora, ale też niczym specjalnie też nie ujęły. Minus za brak elastycznych boczków.
– pieluchy Bella Happy – były w użyciu 2- krotnie i za każdym razem doprowadziły tyłek mojego synka do katastrofy – mega odparzenia, z którym później długo walczyłam. Po raz pierwszy w szpitalu po urodzeniu pakowali w nie mojego pierworodnego, mały dostał takiego odparzenia, że miał rany na tyłku wielkości 50gr monety (sic!). Nie skojarzyłam jednak wtedy tego z pieluchami. Po raz drugi kupiłam je (z braku innych pieluch) rok temu i powtórka z historii ale tym razem szybciutko je odstawiłam. A więc tym pieluszkom mówimy nieodwołalnie Good bye, never ever!
– pieluchy Bambino – użyłam ich dwukrotnie (czyli 2 pieluchy), nic sie nie działo, ze skórą co prawda, ale same pieluchy dość toporne, trudne do dopasowania (może ze względu na brak elastycznych boczków, tylko elastyczna falbanka z tyłu), nic specjalnego
– i tu uwaga: pieluchy Dada najnowsza wersja – „cieńsza pieluszka, większa chłonność” ta jasne, tzn. pieluszka rzeczywiście jest cieńsza, ale jeśli chodzi o chłonność, to chyba jakiś ponury żart. MAły co rusz był przesikany, choć pielucha była zmieniana co 2-3 h, tyłek ciągle mokry, a co gorsza również odparzony. Poddałam się w połowie opakowania. Z pewnością więcej już nie kupię tego wynalazku.
Pozdrawiam serdecznie tych, którzy mieli cierpliwość do przeczytania moich wywodów 🙂
Monika
Pytanie do Sylwii: czy są jeszcze dostępne pieluchy Dada w starej wersji, czy tez zostały całkiem zastąpione nowymi, tymi cieńszymi?
Zosia
Polecam pieluchy wielorazowe, bardzo komfortowe i higieniczne rozwiązanie, najbardziej cieszę się, że skończyły się problemy z odpażeniami z którymi walczyliśmy niemal non stop. Z wielorazowymi problem znika, bo przepuszczają powietrze. Są bardzo wygodne w użyciu, łatwe w zmianie, mega mięciutkie i milutkie. Za nic nie wróciłabym do pampersów, nie dość że wydaje się na nie małą fortunę, to jeszcze są tak okropnie sztuczne i nieprzyjemne dla dzeicka. Po prostu nie miałabym serca.
Roma
Jak sobie pomyślę ile wydałam kasy na pieluchy, to aż mnie ciarki przechodzą! Jestem teraz w ciąży i planuję zakup pieluch wielorazowych, trochę o tym poczytałam i uważam, że ta opcja z wielu względów jest dużo bardziej korzystniejsza i to nie tylko ze względów finansowych. Mam nadzieję, że uda mi się uniknąć nieprzyjemnych wysypek i tego typu spraw, które u nas były ogromnym problemem i to właściwie nieznikającym.