Jedno dziecko lubi biegać za piłką, drugie zdecydowanie woli przeglądać kolorowe książeczki, a jeszcze inne mogłoby pół dnia przesiedzieć u mamy/taty na kolanach. Nie ma jednak takiego malucha, który pogardziłby noszeniem na rękach. Wszystkie dzieci potrzebują bliskości, a każdy rodzic doskonale wie, jak bardzo jest to męczące dla rąk i kręgosłupa. Rozwiązaniem idealnym może okazać się nosidełko dla dziecka. Sprawdzi się w domu, na spacerze i w podróży. Jak jednak wybrać je mądrze, by było bezpieczne i sprawdziło się w swojej roli? Podpowiadamy jak wybrać nosidełko dla niemowlaka.
Dobre nosidełko dla dziecka musi spełniać kilka kryteriów. Nie wystarczy wejść do sklepu i wybrać pierwszy lepszy produkt, najlepiej ten w promocji. Warto mieć świadomość, że nieodpowiednio dobrany model może wyrządzić dziecku krzywdę i utrudnić jego prawidłowy rozwój. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej nosidełek, dlatego wybór nie jest łatwy. Przede wszystkim, mając na uwadze kilka najważniejszych parametrów, produkt ten należy dostosować do własnych potrzeb – jak każdy inny. Zebraliśmy najistotniejsze informacje, by ułatwić Wam zakup najlepszego nosidełka dla dziecka. Na początek odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych pytań.
Spis treści
- Nosidełko dla niemowlaka – od urodzenia?
- Nosidełko dla dziecka – do jakiego wieku?
- Czy nosidełko dla dziecka jest bezpieczne?
- Ranking TOP 20
- Najlepsze produkty: Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?
- Najtańsze produkty: Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?
- Porównanie TOP 3
- Jak wybrać dobre nosidełko dla niemowlaka?
- Rodzaje nosidełek
- Nosidełko turystyczne
- Nosidełko dla dziecka na brzuch i na plecy – rodzaje noszenia
- Ile kosztuje dobre nosidełko dla dziecka?
Nosidełko dla niemowlaka – od urodzenia?
Rodzice często zastanawiają się, czy mogą stosować nosidełko dla dziecka od urodzenia. Otóż, nosidełka dedykowana są maluchom, które siedzą samodzielnie. To indywidualna kwestia – jedne dzieci siedzą mając pół roku, inne uczą się siedzieć między 8. a 10. miesiącem życia. Jak zatem pomóc sobie w tym okresie, kiedy dziecko jeszcze siedzieć nie potrafi, a na rękach czuje się najlepiej? Świetnym rozwiązaniem w początkowych miesiącach życia jest dobrej jakości chusta do noszenia malucha. Jej obsługa nie jest wcale tak trudna jak się wydaje. Wystarczy jedno spotkanie z doradcą chustowym lub pomoc osoby, która zna dobre wiązanie i możemy sobie znacznie ułatwić życie. Jeżeli jednak chusta zupełnie do Was nie przemawia, skonsultujcie się z dobrym doradcą w sprawie wyboru najlepszego nosidła dla niemowlaka.
Czyli od kiedy nosić dziecko w nosidełku? Jak już wspominaliśmy, nosidełko dla dziecka to rozwiązanie dla malucha, który już samodzielnie siedzi. W ofercie dostępne są różne rozmiary nosideł, dzięki czemu można je idealnie dostosować do wieku i wzrostu dziecka. Coraz więcej producentów oferuje nosidła regulowane, które „rosną” razem z dzieckiem.
Nosidełko dla dziecka – do jakiego wieku?
Każdy producent określa dla jakiego wieku i jakiej wagi dziecka przeznaczone jest nosidełko. W ofercie spotkamy różnorodne modele. Najogólniej rzecz ujmując, nosidła miękkie zwykle przeznaczone są dla dzieci do 16 kg (mniej więcej 3-4 lata), a nosidełka turystyczne udźwigną nawet malucha o wadze 22 kilogramów (około 5 lat). Dzieci różnie się rozwijają, jedne ważą mniej, inne więcej, dlatego nosidło należy dobierać indywidualnie.
Czy nosidełko dla dziecka jest bezpieczne?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – jeśli nosidło jest dobrej jakości, odpowiednio dobrane do wieku i rozmiaru dziecka, to jak najbardziej jest bezpieczne. Ważne również, aby właściwie dobrać sposób noszenia. Część dostępnych na rynku nosideł umożliwia na przykład noszenie w tak zwanej pozycji „przodem do świata”. Nie jest ona jednak bezpieczna dla dziecka, bowiem ciężar ciała nie jest równomiernie rozłożony. Co więcej, taki sposób noszenia w dużym stopniu obciąża również kręgosłup rodzica.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?
1) Chicco, Go, Nosidełko, Moon
2) Chicco, Boppy, Comfyfit, nosidło, Evolution Grey
3) Nosidełko Wielofunkcyjne 12W1+ Siedzisko Biodrowe
Najtańsze produkty: Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?
1) NOSIDEŁKO WIELOFUNKCYJNE NOSIDŁO BIODROWE ERGONOMICZNE 20 KG PRZÓD TYŁ
2) Nosidełko Wielofunkcyjne 12W1+ Siedzisko Biodrowe
3) Chicco, Go, Nosidełko, Moon
Porównanie TOP 3
Chicco, Go, Nosidełko, Moon | Chicco, Boppy, Comfyfit, nosidło, Evolution Grey | Nosidełko Wielofunkcyjne 12W1+ Siedzisko Biodrowe | |
---|---|---|---|
Cena | |||
Producent | Chicco | Chicco |
Jak wybrać dobre nosidełko dla niemowlaka?
Aby wybrać dobre nosidełko dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Szczególnie ważna jest pozycja malucha podczas noszenia. Powinniśmy zatem, w pierwszej kolejności, rozróżnić nosidło od tak zwanego wisiadła. W dobrej jakości nosidle dziecko siedzi, a nie wisi – panel (ta część, na której opiera się pupa malucha) jest odpowiednio szeroki i daje dziecku właściwe podparcie, dzięki czemu stawy biodrowe nie są obciążone. W tak zwanym wisiadle panel jest wąski i nie zapewnia odpowiedniego podparcia. Używanie tego rodzaju produktów może źle wpłynąć na rozwój stawów biodrowych. Bezpieczna pozycja w nosidle to taka, w której dziecko nie musi nadmiernie prostować kręgosłupa oraz miednicy czy napinać mięśni karku. Maluch w nosidle powinien przyjmować pozycję żabki – nóżki szeroko rozstawione. Panel musi zatem dobrze je podpierać, ale nie blokować jednocześnie możliwości swobodnego zginania kolan.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ergonomiczne nosidełko dla dziecka z miękkim panelem, który znacznie lepiej przytrzymuje plecy malucha, dzięki temu, że materiał idealnie się do nich dopasowuje. Jeśli konstrukcja jest sztywna, dziecko nie może się ułożyć w naturalny sposób. Specjaliści odradzają nosidełka ze sztywnym panelem, bowiem mogą one źle wpływać na kręgosłup malca. Są też po prostu niewygodne. Dobre nosidełko dla niemowlaka uszyte jest z kawałka materiału – jednej lub kilku warstw. Na całej długości kręgosłupa panel powinien „przyklejać” dziecko do noszącego. Ma to niezwykle ważne znaczenie zwłaszcza, gdy maluch zasypia w nosidle. Wówczas panel utrzymuje odpowiednią pozycję dziecka podczas snu. Jeśli jest sztywny i nie przylega do pleców dziecka, nie będzie stabilizował jego pozycji.
Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to wysokość panelu. Jeżeli nasze dziecko zasypia podczas noszenia, panel powinien sięgać aż do karku. Dzięki temu utrzyma stabilną pozycję. Jeśli maluch nie śpi w nosidle, panel może sięgać do jego pach. Wówczas dziecko może swobodnie wyciągać rączki na zewnątrz.
Materiał, z którego wykonane jest nosidełko dla dziecka powinien być wytrzymały, miękki i przewiewny. Ważne, by posiadał certyfikat, który gwarantuje jego wysoką jakość (wolny od szkodliwych substancji). Jeśli wybieramy nosidło klamrowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wszystkich zapięć. To niezwykle istotne, by były solidne i wytrzymałe. Ma to bowiem ogromny wpływ na bezpieczeństwo malucha. Dobre nosidło dla dziecka powinniśmy swobodnie dostosować do jego rozmiarów oraz potrzeb osoby noszącej.
Rodzaje nosidełek
W ofercie znajdziemy całą masę przeróżnych nosidełek. Jeśli spełniają powyższe kryteria, wybór będzie dotyczył wyłącznie względów estetycznych. Warto jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych rozwiązań.
- Nosidełko dla dziecka typu Mei Tai – czyli panel z długimi pasami naramiennymi i pasem biodrowym. Mei Tai nie posiada żadnych klamer. Najpierw należy zawiązać pas biodrowy, przytulić dziecko do siebie, przykryć je panelem i dokładnie zawiązać pasy naramienne. Mei Tai jest nieco podobny do chusty, ale łatwiejszy w obsłudze. Umożliwia noszenie dziecka z przodu, z tyłu, a także na biodrze. Część tego typu nosideł posiada regulację wysokości i szerokości panelu.
- Nosidełko dla dziecka hybrydowe – to połączenie Mei Tai z klamrowym nosidłem. Pas biodrowy zapinamy na klamrę (ewentualnie na rzep), a pasy naramienne są wiązane. Umożliwia noszenie malucha na brzuchu i na plecach. Niektóre modele mają regulowaną szerokość panelu.
- Nosidełko dla dziecka klamrowe – zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne są zapinane na klamrę. To jedno z najpopularniejszych rodzajów nosideł.
- Nosidełko dla dziecka Onbuhimo – japońskie nosidło, które nie posiada pasa biodrowego. Dzięki temu można umieścić dziecko na wybranej wysokości. Onbuhimo wyposażone jest w szeroki panel oraz pasy naramienne (w tradycyjnych modelach wiązane, jednak w ofercie często spotkamy również klamrowe). Umożliwia noszenie dziecka na plecach i na brzuchu. Ciężar dziecka skupiony jest przy tym rodzaju nosidła na ramionach, co może powodować dyskomfort.
Nosidełko turystyczne
Na osobną uwagę zasługuje nosidełko dla dziecka turystyczne, które sprawdzi się zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek, na przykład w góry. Nosidełko turystyczne dedykowane jest maluchom, które potrafią samodzielnie siedzieć. Wyglądem nieco przypomina turystyczny plecak. Służy do noszenia malucha na plecach. Wyposażone jest w pas biodrowy oraz szelki. Ważne, by były one regulowane (najlepiej z 5-stopniową regulacją). Kosz, w którym siedzi dziecko, powinien być głęboki i usztywniony wytrzymałym stelażem. Klamry w tego rodzaju nosidle powinny być solidne i bardzo wytrzymałe. Nosidełko turystyczne posiada zwykle specjalną osłonę chroniącą przed słońcem oraz deszczem. W ofercie znajdziemy również wygodne nosidełka turystyczne składane.
Nosidełko dla dziecka na brzuch i na plecy – rodzaje noszenia
Większość dostępnych w ofercie nosidełek dla dziecka umożliwia noszenie malucha na brzuchu oraz plecach (nosidełko turystyczne służy do noszenia wyłącznie na plecach). Część pozwala również umieścić dziecko na biodrze (na przykład Mei Tai). Jeśli to dla Ciebie ważny aspekt, przejrzyj dokładnie instrukcję wybranego nosidełka przed zakupem oraz zalecenia producenta dotyczące sposobów noszenia. Pamiętaj, że nawet jeśli producent zapewnia, że możesz nosić dziecko „przodem do świata”, ta pozycja nie jest dla Twojego malucha zdrowa.
Ile kosztuje dobre nosidełko dla dziecka?
Dobre nosidełko dla dziecka to wydatek rzędu 300-1000 złotych. W ofercie spotkamy, oczywiście, tańsze modele, ale na nosidełku nie warto oszczędzać. Powinno być bezpieczne i komfortowe. Dobrze jest wybrać model regulowany, dzięki czemu dłużej nam posłuży. Na rynku znajdziemy sporo używanych nosidełek dla dziecka. Przed zakupem należy jednak dokładnie sprawdzić stan wybranego produktu.
Zbigniew
Womar Zaffiro N22 Trójkąty biało czarne: świetny polski produkt za przyzwoite pieniądze
Marta
Womar Zaffiro N22 Trójkąty biało czarne: Ogólnie wystawiam opinie pozytywna. Niestety nie mogę nic napisać o tym jak sprawdza się nosidełko w praktyce ponieważ jeszcze go nie testowaliśmy. Natomiast wizualnie tylko bardzo ładnie. Jest dopracowane, pięknie uszyte, brakuje mi jednak „kieszonki” aby moc schować odpinany kaptur.
Alicja
W dzisiejszych czasach na prawdę robią dobre i zdrowe nosidla, trzeba tylko dobrze szukac i nie kierowac sie tylko cena. My kupilismy nosidlo z Luna dream i bardzo jestesmy zadowoleni. idealnie dopaswuje sie do dziecka no i przede wszystkim ma możliwość regulacji, dzięki czemu służy bardzo długo.
Artur
My nosidełko dla dziecka kupiliśmy z KinderKraft. Ja noszę w nosidełku. Żona nosi w chuście. Nosidełko nie jest złe i nie wiem czemu wiele osób tak się broni, żeby go używać. Chociaż chusta wiadomo bardziej elastyczna i wygodna.
Marita
Moim zdaniem, najlepsze nosidełko dla dziecka! Mieliśmy chustę, ale sprawdzała się tylko do pewnego momentu. Później już tylko nosidło i Tymek zdecydowanie je pokochał. Przemierzaliśmy razem kilometry! On w nosidle i przy mnie bardzo blisko. Bardzo ta bliskość nam pomogła.
Tamara
Chusta? Nie ma nic lepszego! Piszę to i jestem pewna w 100 % o tym co mówię. Ja na początku nie byłam przekonana do chusty ale to jednak jest wspaniały produkt. Chusta bardzo ładna do zawiązania, dziecko się w niej uspokaja, zasypia, matka może robić coś na co wcześnie nie miała czasu np. ugotować obiad 🙂
Linda
Bardzo gorąco polecam chusty, dużo wygodniejsze, lżejsze i bardziej sprzyjające bliskości rozwiązanie. Maluszek cały czas przytulony, a chusta w ogóle niekrępuje ruchów, bardzo naturalnie się ją nosi. Nie obciąża nawet na dłuższą metę, można praktycznie cały dzień w niej chodzić, szczególnie jeśli macie bardzo malutkie dzieci, które nie siadają. Czasem warto wrócić do korzeni i zrezygnować z udziwnionych wynalazków.
Greta
Dla mnie chusta jest bezkonkurencyjna! Nosidełka są niewygodne i krępują ruchy, sztywne i ciążą, a jak maluch w chuście się przytuli, to się tych kilogramów w ogóle nie czuje. Zresztą ile on waży? Jak nie trzeba trzymać na rękach, ani na samych ramionach, to właściwie prawie nic. A wiązać chustę można na wiele sposobów, także też się odciążyć jeśli np. ramię się zmęczy. Byłam na kursie wiązania chust, ale widziałam też fajne książki, gdzie też to dobrze tłumaczą. Minus jest taki, że samemu niewiele się wymyśli i literatura lub pomocna dłoń jest niezbędna.