Zakup nawilżacza powietrza warto rozważyć przede wszystkim jeśli waszemu maluchowi zdarzają się często różnego rodzaju przeziębienia, ma zatkany nosek, ale również jest podatny infekcje lub doskwiera mu suchość skóry, zaczerwienione oczy, czy zapalenie spojówek. Nawilżacz powietrza poprawi komfort snu, dzięki umożliwieniu swobodnego oddychania, zredukuje obrzęk błon śluzowych (który może być przyczyną np. utraty apetytu!). Również wielu dorosłych cierpi z powodu tych dolegliwości, błędnie odczytując je jako objaw jesiennego przeziębienia. Stosowanie nawilżacza powietrza jest szczególnie wskazane w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym – przez cały okres grzewczy. To właśnie konieczność dogrzewania domów i mieszkań sprawia, że powietrze staje się bardziej suche i wzrasta poczucie „zakurzenia”.
Spis treści
- Jaki poziom wilgotności w mieszkaniu jest optymalny?
- Kiedy i czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju dziecięcego?
- 3 typy nawilżaczy powietrza dla dzieci – jaki nawilżacz najlepszy?
- Nawilżacze powietrza dla wymagających
- Jakie parametry nawilżacza powietrza dla dziecka?
- Nawilżacz powietrza dla dziecka – Ranking 2024
Jaki poziom wilgotności w mieszkaniu jest optymalny?
Być może niektórzy z was pamiętają pojemniki na wodę wieszane na kaloryferach? To pierwsze nawilżacze! 🙂 Nadal zresztą obecne na rynku, choć zdecydowanie przegrywające jeśli chodzi o skuteczność z urządzeniami elektrycznymi. Obecnie możemy nawilżać powietrze o wiele efektywnie, precyzyjnie regulując poziom wilgotności w całym pomieszczeniu. W pokoju dziecięcym zalecany poziom wilgotności, to 40-60%, ale absolutne minimum, to 30%. To co początkowo jest tylko dokuczającymi, acz chwilowymi dolegliwościami, może rozwinąć się w schorzenia przewlekłe – problemy z zatokami, alergie, depresje. Mało tego – ucierpieć mogą nie tylko domownicy i zwierzęta, ale nawet sprzęty domowe, szczególnie meble skórzane i drewniane! Aby sprawdzić poziom wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach skorzystajcie z higrometru i jeśli wasze powietrze nie osiąga 40% wilgotności – radzę zaopatrzyć się w nawilżacz. Jeśli powietrze w mieszkaniu, czy pokoju oscyluje w okolicach 40% być może wystarczy wsparcie się domowymi metodami – rozwieszenie raz na jakiś czas mokrego ręcznika na kaloryferze, wspomniany pojemnik z wodą, częste robienie prania, czy wstawienie kilku dodatkowych roślinek.
Kiedy i czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju dziecięcego?
Pokój dziecięcy jest pomieszczeniem, któremu należy się szczególna opieka, dlatego dla jak największego komfortu dziecka warto regularnie, nawet codziennie nawilżać w nim powietrze, polecam praktykowanie tego przed snem. Alarmujące powinny być dla was częste infekcje dróg oddechowych, spadek nastroju, ciężki oddech.
3 typy nawilżaczy powietrza dla dzieci – jaki nawilżacz najlepszy?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, nie każde jednak nadaje się do pokoju dziecięcego. Każdy typ ma swoje wady i zalety, w zależności od tego na co się zdecydujecie będziecie mogli nawilżać powietrze, jonizować je, czy oczyszczać.
Wielu zwolenników ma klasyczny nawilżacz powietrza parowy, który działa w najbardziej tradycyjny sposób – wytwarzając delikatną mgiełkę, poprzez podgrzewanie wody. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest sterylność wytworzonej pary (wysoka temperatura zabija bakterie), a także inhalacyjne właściwości urządzenia. Zimą dodatkowym plusem jest delikatne podnoszenie temperatury w pomieszczeniu (wada jeśli chcecie używać nawilżacza w lecie). Minusem jest duże zużycie energii, niestety jest to też stosunkowo mało bezpieczne rozwiązanie – dziecko może poparzyć się gorącą wodą, jeśli nawilżacz będzie źle zabezpieczony. Mimo to, warto rozważyć – według wielu specjalistów, ze względu na naturalność, jest to najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci.
Kolejne urządzenie z kategorii „najlepsze nawilżacze dla dzieci”, to tzw. urządzenie ewaporacyjne. Jest to urządzenie, które za pomocą filtrów i wentylatora rozpyla w pomieszczeniu zimną mgiełkę, która dodatkowo może być wzbogacona aromatami. Mgiełka jest higieniczna, przez wzgląd na zastosowanie srebrnej elektrody. Urządzenia zużywają mało energii, ale niestety dość głośno pracują, przez co raczej nie uda się wam się korzystać z urządzenia ewaporacyjnego podczas gdy dziecko będzie spało.
Ostatni typ klasycznych nawilżaczy, o którym chciałabym wspomnieć, to nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – również dobry, ale kompletnie nie nadaje się np. dla posiadaczy zwierząt. Nawilżacz ultradźwiękowy za pomocą fal dźwiękowych, niesłyszalnych dla ucha ludzkiego ultradźwięków rozbija cząsteczki wody tworząc mgiełkę. Większość urządzeń tego typu posiada regulację temperatury mgiełki oraz wbudowany higrometr. Wytwarzana mgiełka jest nieco cięższa, niż w przypadku pozostałych nawilżaczy, wytwarzane krople są większe, jednak nie jest to znaczący minus. Wadą dla niektórych może być natomiast konieczność monitorowania stanu filtrów i ich wymiany, tak by mgiełka nie była zanieczyszczona. Druga kwestia, to fale dźwiękowe, które mogą drażnić zwierzęta domowe. Zaletą jest natomiast energooszczędność oraz bardzo cicha praca.
Nawilżacze powietrza dla wymagających
Nawilżacz powietrza może posiadać szereg funkcji dodatkowych, w przypadku nawilżaczy dla dzieci polecam następujące:
- nawilżacz powietrza z jonizatorem – jonizacja, czyli wypuszczanie jonów ujemnych (anionów), które dotleniają organizm, łagodzą takie dolegliwości, jak astma, choroby zatok, bóle głowy, reumatyzm. Jeśli wasz maluch ma poważniejsze problemy – model z jonizatorem będzie najlepszym rozwiązaniem.
- Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza – urządzenia tego typu posiadają dodatkowe filtry wyłapujące pyłki, roztocze, bakterie. Szczególnie polecany dla małych alergików, a także po prostu mieszkańcom wielkich miast.
- Nawilżacz powietrza + osuszacz – nadmiar wilgoci również może być szkodliwy, będzie sprzyjał rozwojowi grzybów i pleśni. Takie rozwiązanie polecam osobom, które borykają się z różnymi problemami, w różnych pomieszczeniach – jak to często bywa w dużych domach i starym budownictwie.
Jakie parametry nawilżacza powietrza dla dziecka?
Po wybraniu odpowiadającego waszym potrzebom typu nawilżacza powietrza, pozostaje jeszcze kwestia znalezienia odpowiedniego modelu. Oto co powinniście wziąć pod uwagę:
- powierzchnia nawilżania – różne nawilżacze posiadają różny zasięg, powinniście wybrać taki, który będzie odpowiadał metrażowi pokoju. Nie powinno być tu większych problemów – standardowe nawilżacze nadają się do powierzchni 25 m2, ale można znaleźć również takie, które poradzą sobie z powierzchnią 250!
- wydajność urządzenia – a więc to jak długo nawilżacz będzie musiał pracować, by nawilżyć określoną powierzchnię. Określa się ją w litrach na dobą i jest to ilość wytwarzanej w tym czasie pary. Polecam wybór urządzeń w zależności od metrażu – na każde 10 m2 – 1,5 l na dobą.
- Regulacja wilgotności i higrometr – ważne jest by urządzenie automatycznie wyłączało się po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu – ze względów zdrowotnych, ale również ekonomicznych.
- Pojemnik na wodę – a konkretnie jego wielkość, w zależności jak planujesz używać nawilżacza wybierz mały lub większy.
- Filtry – różne typy filtrów posiadają różne właściwości, do pokoju dziecięcego polecam szczególnie filtr typu HEPA, który oczyszcza powietrze z kurzu i alergenów. Filtr sprawdź koniecznie jeśli wybierasz model wytwarzający zimną mgiełkę!
Nawilżacz powietrza dla dziecka – Ranking 2024
W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Nawilżacz powietrza dla dziecka aktualnie cieszą się największą popularnością oraz najlepszymi opiniami. Ten ranking nawilżaczy aktualizuje się każdego dnia.
Patrycja
Posiadam nawilżacz z firmy Stadler Form i jestem bardzo zachwycona. Zachwalam każdemu ja posiadam Roger, mega wydajny, cicho pracuje
Baska2
Ja zdecydowałam się na markę Philips bo ten artykuł mnie przekonał i to był dobry wybór bo nawet energii dużo nie zużywa.
Miłka
Ja raczej nie korzystałam z nawilżaczy powietrza, bo w naszym mieszkaniu powietrze nie było bardzo suche. Postanowiłam jednak kupić niewielki nawilżacz do pokoju dziecka. I w sumie to był dobry wybór, bo córa lepiej oddycha. Gdyby w naszym domu powietrze było bardzo suche, pewnie szukałabym czegoś większego.
Diana
na pewno warto, nie wysycha mi nos nocą, a kwaity tez odżyły, teraz zimą mam bardzo sucho, ja kupiłam Stadler form EVA, no bo ładny tez musi być;)
Adam
Najlepszym nawilżaczem dla dziecka będzie TRIADA polskiej produkcji z kilkoma patentami i wieloma nagrodami. Polecam się zapoznać. Pozdrawiam
MagdaTrn
Ja długo zwlekałam z kupnem nawilżacza, bo myślałam, że kosztuje to nie wiadomo ile, a okazało się, że już za parę stówek można kupić fajny sprzęt. Ja wybrałam Philipsa.
Etna
u mnie musiał spełniac pewne warunki bo tak to nawilżaczy pełno na rynku. Ale musiał być cichy i nie brudzący, nie ktore bardzo chlapią na podłogę a mam ten Oskar stadler tam inny mechanizm i nie moczy nic do tego noca nie słyszalny
Iza
Hmm, zobacz sobie na nawilżacze Gotie, może któryś Ci przypadnie do gustu.
Alicja
Ja też uważam, że nawilżacz w pomieszczeniu dla dzieciaczka to dobry pomysł. Choćby jakiś tańszy ale fajnie robi robotę a szczególnie jeśli ktoś mieszka w bloku. Pozdrawiam
Piloska
Dołączam się do pozytywnych opinii o Stadlerze – Oskar. Mam ten nawilżacz, taki czarny kwadratowy i jest super. Wydajny, cichy i działa bezawaryjnie. Jestem z niego bardzo zadowolona!
Jarek z Warszawy
U nas to w domu i oczyszczacz i nawilżacz działa. Oba marki Stadler. Nawilżacz Oskar jest bardzo wydajny, pracuje cicho, więc i przy dzieciach nie ma problemu, a powietrze bez porównania.
AgataW
U nas sprawdza się bardzo dobry nawilżacz powietrza marki stadle. Jest cichutki, działa bez żadnych awarii, do tego wydajny i ma opcję różnych zapachów dodatkowo. Ja innego nie potrzebuję, ten jest dla mnie wystarczająco dobry 😉
Kameleonek bez sonek
my mamy oskara od Stadler – bardzo cichutki więc małego nie budzi w nocy
Urszulka
zastanawialiśmy się długo nad nawilzaczem, bo nam lekarz zalecił kupić już jak byłam w ciąży. ja chciałam jakąś kaczuszkę kupić albo inny fajny motyw do pokoju dziecięcego, ale mąż mnie przekonał że jeśli kupimy coś lepszego to posłuży nam przez lata, a w salonie taka kaczuszka wygląda słabo. i tak wygraliśmy oskara z firmy Stadler Form, bo wygląda efektownie, jak głosnik od wieży. i jesteśmy bardzo z niego zadowoleni 🙂
Marcel
W sezonie grzewczym powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche i faktycznie trzeba myśleć o nawilżaniu. Od siebie proponuję ci nawilżacz od Stadler Form, a konkretnie model „Oskar”. Robi robotę 😉
Majka
Też mam taki i jestem zadowolona 🙂
Andrzej
Mamy ten nawilżacz od 3 lat ale w pokoju o pow. 17m2 nie jest w stanie podnieść wilgotności o więcej niż 10% pracując na pełnych obrotach całą noc. Nie polecam.
Jaromira
Uwielbiam go. Nie dość że dobrze nawilża to jeszcze ładnie wygląda. Ta marką to sztos !
Mia
U nas w domu jest bardzo suche powietrze i potrzebowaliśmy nawilżacza dosłownie z dnia na dzień, kiedy okazało się, że jest zdecydowanie za sucho w pomieszczeniu w którym śpi dziecko. Kupiłam nawilżacz od Philipsa, sprawdza się bardzo dobrze, ma wyjmowany filtr, można go czyścić samodzielnie, jest pojemny i doskonale nawilża pomieszczenie.
Ola
My mamy nawilżacz powietrza z Philipsa, super działa, ale trzeba go dość często czyścić. Jednak na pewno takie urządzenie jest przydatne i nie tylko dla dzieci ale również dla całego domu, więc warto go mieć, jak mamy suche powietrze.