Podstawowy zakup, tak naprawdę jedyny niezbędny mebel i to potrzebny już od pierwszych dni. Ma zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo, rodzicom wygodę, a najlepiej jeszcze żeby służyło przez lata. Jak wybrać najlepsze łóżeczko dla niemowlaka? Wybór jest spory, możemy znaleźć łóżeczka niemowlęce na różne sposoby regulowane, dające się przerobić na łóżka dla starszych dzieci, wykonane z różnych materiałów.
Spis treści
Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać?
Przede wszystkim zwrócić należy uwagę na jakość wykonania – prawidłowo skręcone łóżeczko dziecięce powinno stać stabilnie i mocno, nie powinno być też zbyt lekkie. Ważne aby posiadało odpowiednie atesty, w tym higieniczności i spełniać europejskie normy, unikać należy płyt wiórowych, z których mogą wydzielać się toksyczne substancje i które mogą działać alergizująco. Najlepszym wyborem jest naturalne drewno, po drugie powierzchnia musi być idealnie gładka, nie mogą wystawać z niej żadne drzazgi, a kanty powinny być zaokrąglone. Unikajcie ładnie wyglądających, ale niebezpiecznych ozdobnych wykończeń, szczególnie wycięć. Dodatkowo łóżeczko dla niemowląt powinno łatwo montować się demontować, a więc powinno posiadać dobrej jakości okucia i mocowania, które nie wyrobią się po pierwszym złożeniu. Warto wybierać modele z gumowymi osłonkami na górnej krawędzi – niweluje to ryzyko urazów, a z drugiej strony chroni łóżeczko np. przed obgryzaniem w okresie ząbkowania.
Szczebelki łóżeczka dziecięcego powinny być ustawione w bezpiecznej odległości – nie większej niż 6 cm. Dodatkowo szczebelki powinny być wyjmowane – również pojedynczo, tak aby starsze dziecko mogło samo wyjść z łóżeczka. Ważne jednak, by system ich wyciągania był taki, aby maluch nie mógł ich wyjąć sam. Również regulowanie wysokości powinno posiadać takie zabezpieczenia, by dziecko samo nie było wstanie go uruchomić. Warto od razu zaopatrzyć się także w ochraniacze na szczebelki, aby maluch nie zrobił sobie o nie krzywdy.
Kupując łóżeczko dla dziecka zwróćcie uwagę na system regulacji – optymalnym rozwiązaniem jest regulacja trzy stopniowa – dla dziecka, które jeszcze nie siada, dla siadającego malucha i dla stającego. Ważne by łóżeczko dla niemowląt nawet przy najwyższej regulacji miało co najmniej 30 cm głębokości.
Wymiary łóżeczka dziecięcego
Jeśli chodzi o wymiary łóżeczek dla dzieci – najpopularniejsze modele to takie 60×120 cm, co jest wymiarem materaca pasującego do łóżeczka. Modele dające się regulować mają często nieco większe wymiary – 70×140. Jeśli macie miejsce w pokoju warto zainwestować właśnie w takie łóżeczko – po demontażu boków będzie ono mogło służyć jako łóżko do około 7 roku życia. Dostępne są również modele rozsuwane, pamiętajcie jednak że w ich przypadku należy liczyć się z koniecznością wymieniania materaca, a jest to często wydatek większy niż samo łóżeczko niemowlęce.
Materac w łóżeczku dziecięcym jest bardzo ważny i warto zainwestować w taki lepszej jakości i chronić go pokrowcami lub nakładkami przez pierwsze lata życia. O ile łóżeczko niemowlęce może być używane przez wiele dzieci, o tyle materac już nie – każdy maluch powinien mieć własny, nowy materac. Powinien być elastyczny i dopasowywać się do ułożenia dziecka, a jednocześnie nie może być zbyt miękki. Dobrym wyborem będzie materac lateksowy, który jest higieniczny i łatwy w utrzymaniu, a przy tym nie uczula. Można wybrać również materac o dwóch stopniach twardości – np. kokosowo-lateksowy. Jeśli decydujecie się na materac sprężynowy musi być on kieszeniowy i posiadać warstwę właśnie lateksową lub kokosową. Odradzam naturalne, eko materace, ze względu na trudność utrzymania i możliwość rozwijania się w nich pleśni i grzybów. Do materaca dla niemowlaka należy wybrać ochronną nakładkę, którą można prać w pralce.
Dodatkowymi udogodnieniami może być np. moskitiera do łóżeczka przydatna w lecie, czy kółka (koniecznie blokowane) ułatwiające przestawianie łóżeczka. Jeśli decydujecie się na klasyczne łóżeczko dziecięce, które nie będzie rosło z dzieckiem warto rozejrzeć się za modelami wielofunkcyjnymi np. ze zdejmowanym przewijakiem, szafkami, czy szufladą na pościel.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Łóżeczko niemowlęce
1) Łóżeczko turystyczne Moolino 65 x 125 cm odcienie szarości i srebra
2) Chicco Łóżeczko Next2Me Magic Evo Desert Taupe
Gdzie kupić:
3) Łóżeczko/Dostawka 5w1 Osann - Grafit
Najtańsze produkty: Łóżeczko niemowlęce
1) Dooky 128070 Turystyczne Składane Łóżeczko Dla Dziecka, Szary, 0-6 Miesięcy
Gdzie kupić:
2) Łóżeczko dziecięce turystyczne Szare Żyrafa
Łóżeczko dziecięce turystyczne Szare Żyrafa
3) Łóżeczko dziecięce turystyczne Szaro-Nieb Żyrafa
Łóżeczko dziecięce turystyczne Szaro-Nieb Żyrafa
KATARZYNA
Lionelo KOJEC ŁÓŻECZKO TURYSTYCZNE SVEN PLUS Turkusowy SVEN PLUS: SPEŁNIA OCZEKIWANIA
Katarzyna
Baby Design Dream New, Łóżeczko turystyczne, Niebieskie: Fajne i zgrabne łóżeczko, fajny kolor, super jakość, prosty montaż
Nelka
My zastanawialiśmy się długo jakie łóżeczko dla dziecka wybrać. Ale chyba zbyt długo się zastanawialiśmy, bo ostatecznie żadnego nie kupiliśmy. Syn spał z nami w łóżku, a później już w swoim normalnym łóżku. Niektórzy pewnie pomyślą, że bardzo długo musiał z nami spać, ale nie. Po roku spał już w swoim dużym łóżku. Mieliśmy barierę, która była zabezpieczeniem i nie było żadnego problemu.
Kamila
U mnie na przykład łóżeczko się nie sprawdza. Kupiliśmy dobre łóżeczko dla dziecka, piękne, drewniane, rozkładane, dostosowane… Ale dziecko spało z nami i później już miało normalne łóżko z nakładką. Jednak bardzo podobają mi się te łóżeczka, które są tutaj zaprezentowane.
Lucy
To łóżeczko ze zdjecia jest świetne wizualnie..ale i tak uważam że najbardziej sprawdza się- przynajmniej na początku- najzwyklejsze, najprostsze łóżeczko. Najważniejsze żeby było stabilne, z regulowaną wysokością i dobrym materacem. A za rok, półtora mozna zainwestować w łóżeczko dla starszych dzieci. I bezpieczniej jak juz szczebelków nie będzie i nauka korzystania z nocniczka jest łatwiejsza gdy dziecko samo z łóżka może wyjść.
sonia
Świetnie się prezentuje łóżeczko ze zdjęcia, ale mam wątpliwości, czy przejdzie próbę czasu. Nie przepadam za przesadnymi inwestycjami, szczególnie wydawanie w kółko na to samo tylko w różnych rozmiarach mnie denerwuje, jakoś się to z moim eko światopoglądem kłóci. Póki co nasze maleństwo śpi w kołysce, rodzinnej pamiątce, ale czas się zastanowić nad czymś większym, bo jak mała zacznie siadać, to jeszcze się coś może nie daj Booże stać. Szczerze mówiąc zastanawiam się nad pełnowymiarowym łóżkiem, no może takim do 140-150. Dłużej i tak pewnie nie wytrzyma. Chcę zainwestować w dobry materac, a jeśli co 2-3 lata mam wydawać 2 tys. na pianki i inne cuda, to ja dziękuję. Nie wiem czy mnie będzie stać nawet.
Tytus
Z doświadczenia powiem tak – w teorii łóżeczko rosnące z dzieckiem, to super sprawa, ale rzeczywistość oczywiście wygląda inaczej. Po pierwsze łóżeczko się niszczy, konstrukcja którą można wydłużać często jest mniej stabilna, a do tego dochodzi i tak konieczność kupowania nowych materacy. My kupiliśmy właśnie takie i wcale nie była to oszczędność, wręcz przeciwnie, a jak syn skończył 6 lat i tak trzeba było kupić nowe łóżko, bo tamto się zwyczajnie wyrobiło, zaczęło się chwiać, skrzypieć. Bałem się na nim siadać, kiedy wieczorem miałem mu poczytać książkę, a przecież w pokoju dziecięcym nie ma zwykle kanap i foteli, także łóżko nie służy tylko do spania. Moim zdaniem lepiej najpierw mieć zwyczajne łóżeczko, a później kupić nawet proste, ale porządne duże łóżko.