Jakie Kosmetyki dla noworodka najlepsze? Ranking i opinie

Kosmetyki dla noworodka emolium

Kosmetyki dla noworodka (emolium)

Kosmetyki dla noworodka, to temat rzeka. Każde dziecko reaguje inaczej i potrzebuje innej pielęgnacji, po pewnym czasie rodzic na pewno sam będzie miał własny przepis, idealnie dopasowany do potrzeb własnego dziecka. Istnieje jednak pewien kanon, od którego się nie ucieknie. Poniżej znajdziecie informacje o kosmetykach dla niemowląt, które można kupić nawet w ramach wyprawki, jeszcze zanim maluch pojawi się w domu.

Kosmetyki dla niemowląt radzę kupować w aptece, konsultując się z farmaceutą, a po uprzedniej konsultacji z położną. Kierujemy się zawsze składem, nie bierzemy w ciemno tylko dlatego że to znana marka, ponadto kosmetyki dla dzieci muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, do tego powinny posiadać informację, że są hipoalergiczne. Delikatna skóra niemowlaka, to nie miejsce na eksperymenty. Reguła jest taka: im mniej składników, tym lepiej.

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać? Poniżej moja lista i słów kilka o konkretach – żelazny zestaw każdego rodzica.

Chusteczki nawilżane dla niemowląt

Po pierwsze nawilżane chusteczki, których używać należy przy każdym przewijaniu malucha. Dobre są te firm np. Tami, Velvet, Babydream, Gaga, Alpanova, WaterWipes (ze względu na skład, kiepskim wyborem będzie natomiast np. Pampers) . Przy wyborze chusteczek powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład – jak przy każdym kosmetyku dla noworodka. Niestety często jest tak, że nawet wśród chusteczek tej samej marki można trafić na produkty z dobrym składem, jak i takie, które lepiej omijać szerokim łukiem. Pomocna może się okazać tutaj aplikacja na smartfon, która przeanalizuje skład za was, tym bardziej, że często nazwy składników napisane są po łacinie, w związku z czym nawet przy najlepszych chęciach możecie nic nie wskórać.

*Poniżej najpopularniejsze i najlepiej oceniane aktualnie chusteczki dla niemowląt.

Warto też zwrócić uwagę, czy chusteczki są w pełni organiczne (np. bawełniane), w niektórych znajduje się plastik, który jest nie tylko nieekonomiczny, ale może też zaszkodzić domowej kanalizacji. Oczywiście można również całkowicie zrezygnować z wygody chusteczek jednorazowych i postawić na tzw. wielorazowe myjki.

Radzę również unikać produktów perfumowanych, mogą podrażniać skórę malucha, a i też zapach często nie jest zbyt przyjemny.

Ja używam chusteczek WaterWipes i wam również je polecam – w ich składzie jest niemal sama woda (99,9%), są odpowiedniej wielkości i faktycznie są wilgotne.

Mydło dla niemowląt

Jeśli chodzi o mydło dla niemowląt, kosmetyki nieapteczne mogą okazać się zbyt silne, ja polecam emolium, a dla nieco starszych dzieci ziajkę.

Musi być oczywiście: hipoalergiczne, specjalnie dla niemowląt, bezzapachowe, bez parabenów i SLS (substancja spieniająca).

Jeśli Wasz maluch ma wyjątkowo wrażliwą skórę wybór mydła radzę skonsultować z pediatrą.

Niemowlęta mogą być myte przy pomocy emulsji, żelów, mydełek, płynów… Jakie ma to znaczenie?  Preparaty te różnią się od siebie gęstością (najgęstsze są żele, najrzadsze emulsje) i często zapachem samych składników, nawet w przypadku tych nieperfumowanych. Jeśli wasz maluch nie ma problemów skórnych – wybór pomiędzy różnymi środkami jest kwestią gustu, dla mnie najwygodniejsze okazały się emulsje, szczególnie, że środki dla niemowląt praktycznie w ogóle się nie pienią. Emulsje moim zdaniem są też dużo bardziej wydajne i delikatne, ale specjaliści upierają się: to kwestia gustu.

*Poniżej najlepsze mydła jakie można znaleźć wśród kosmetyków na niemowląt.

Ważne jest natomiast to do czego takie mydełko może być stosowane: niektóre nadają się do mycia ciała i włosów, inne wyłącznie ciała. Przede wszystkim jest tak w przypadku preparatów natłuszczających i posiadających składniki mogące podrażniać spojówki przy kontakcie z oczami.

Oliwka dla noworodka

W podstawowym zestawie nie może zabraknąć również oliwki dla niemowlątktóra przydaje się właśnie w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy skóra jest bardzo delikatna, a jednocześnie łuszcząca. Oliwkę dodajemy do wody, szczególnie jeśli z kranu leci twarda woda.

Oliwek można używać też do natłuszczania suchej skóry, choć ja nigdy jej w ten sposób nie wykorzystywałam.

*Poniżej najlepsze oliwki dla niemowląt.

Oliwkę można zastąpić emolientami, które mają podobne działanie. Ich minusem jest jednak cena, w związku z czym radzę korzystanie w przypadku, jeśli oliwka się nie sprawdzi.

Zarówno w przypadku oliwek i emolientów dla niemowląt należy pamiętać o odpowiednim wycieraniu po kąpieli. Aby nie zetrzeć tłustej warstwy ze skóry ręcznik należy dociskać skóry, a nie ją przecierać.

Krem lub balsam dla niemowląt

Krem lub balsam dla niemowląt – przeciw odparzeniom, podrażnieniom, nawilżający. Powinien mieć w składzie d-pantenol lub tlenek cynku, które działają przeciwzapalnie, a także  lanolinę lub wazelinę, które doskonale nawilżają skórę.

Pamiętajcie by używać balsamu po każdej kąpieli, ponieważ niedojrzała skóra niemowląt ma wyjątkowo silną skłonność do przesuszeń i łuszczenia. Z kremów można zrezygnować tylko, jeśli do kąpieli używacie oliwki.

Puder dla niemowlaka

Zasypka pozwala uniknąć odparzeń oraz leczyć już powstałe – kolejny niezbędny kosmetyk dla noworodka.

Należy jednak wybierać talk nieperfumowany, a o taki jak się okazuje jest niezwykle trudno. Puder można z powodzeniem zastąpić… mąką ziemniaczaną. Prawda jest jednak taka, że odparzonej już skórze najlepiej po prostu dać pooddychać.

*Puder dla noworodka polecam wybrać z poniższych.

Szampon

Szampon przydatny szczególnie jeśli u niemowlaka pojawiła się ciemieniucha. Koniecznie musi być przeznaczony dla najmłodszych dzieci (więcej tutaj: jaki szampon dla niemowląt wybrać?). Możecie także postawić na opcję mydła do ciała i włosów – jeśli maluch nie ma specjalnych potrzeb polecam właśnie taką opcję.

Krem ochronny dla noworodka

Niezależnie od pory roku! Dzieci zawsze smarujemy kremami z filtrem, również zimą. Zimą krem ochronny zapobiega również podrażnieniom i wysuszaniu skóry. Krem zimowy stosujemy już jesienią, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni.

Krem ochronny najlepiej kupować w aptece, kremy z drogerii wygrywają ceną, ale niestety ich skład często pozostawia wiele do życzenia. Warto szukać na opakowaniu informacji o rodzaju filtru – unikać należy filtrów chemicznych, szukać mineralnych.

Dzieci należy smarować wysokimi filtrami – ja latem używam SPF 50, jesienią schodzę do SPF 30.

Kosmetyki na ciemieniuchę

Kosmetyki na ciemieniuchę, oczywiście jeśli się pojawi. Stosujemy kremy lub żele zmiękczające np. Emolium lub Oceanic Oillan Baby. Dobrze sprawdzi się też oliwka w żelu.

Jeśli chodzi o kosmetyki, które należy wziąć ze sobą do szpitala, są to tylko pieluszki w rozmiarze 0 oraz chusteczki nawilżane. Najlepsze kosmetyki dla noworodka zawsze możecie wybrać wspólnie z położną, podczas stosowania obserwujcie reakcje waszego malucha, nawet najlepszy kosmetyk może się nie sprawdzić, jeśli podejrzewacie, że którykolwiek kosmetyk powoduje podrażnienia, czy alergie – należy z niego zrezygnować!

Kosmetyki dla noworodka – Ranking

W tabelce poniżej możecie sprawdzić jakie produkty w kategorii Kosmetyki dla noworodka aktualnie cieszą się największą popularnością. Ten ranking aktualizuje się każdego dnia!

Kosmetyki dla noworodka - Opinie, Propozycje, Komentarze

  1. Isia

    13 maja 2022
  2. Magdalena

    2 maja 2019
  3. kende

    25 października 2018
  4. Aga

    24 czerwca 2018
  5. Kalina

    28 listopada 2017
  6. Iza

    12 listopada 2017
  7. Kamila

    29 sierpnia 2017
  8. Tomek

    18 czerwca 2017
    • Ewa

      16 lipca 2018
  9. Zośka

    16 czerwca 2017
  10. Basiul

    7 maja 2017
  11. Monikaa

    26 kwietnia 2017
  12. beataa78

    16 marca 2017
  13. Aneta

    3 lutego 2017
  14. Esia

    30 czerwca 2016
    • Ola

      8 października 2018
  15. Daria

    8 czerwca 2016
  16. jolkajolka

    14 sierpnia 2015
  17. sonia

    2 lutego 2015
  18. Ita

    25 listopada 2014
    • Anna

      14 czerwca 2016

Dodaj Opinię