Jak sobie radzić z trądzikiem u nastolatków?

Trądzik u nastolatków

Nastolatek z trądzikiem

Trądzik u nastolatków jest nierzadkim zjawiskiem, a jego przyczyny mogą być złożone. Począwszy od zmian hormonalnych po błędy żywieniowe, czy niedopasowaną do potrzeb skóry pielęgnację. Podpowiadamy, jak radzić sobie z trądzikiem u nastolatków i jakie zmiany można wdrożyć od razu. 

Trądzik u nastolatków – co to jest?

Trądzik u nastolatków jest schorzeniem skórnym, którego manifestacja objawia się powstawaniem ropnych stanów zapalnych. Miejsca na skórze, w których najczęściej widoczny jest trądzik zlokalizowane są na czole, w okolicy żuchwy, czy np. na plecach. Niemniej, wielu nastolatków zmaga się z nim również na policzkach, czy dekolcie.

Ciekawostką jest to, że nierzadko lokalizacja zmian skórnych może wstępnie sugerować przyczynę powstawania trądziku. I tak zmiany zapalne na brodzie i przy linii żuchwy mogą sugerować trądzik hormonalny u nastolatków, a te pojawiające się na policzkach czy czole mogą wskazywać na niewłaściwą pielęgnację.

Jednak wróćmy do genezy – co to w ogóle jest trądzik? Jest to schorzenie skóry, które występuje najczęściej u nastolatków, ale może również dotyczyć dorosłych. Objawia się występowaniem zaskórników, grudek, wągrów, a w przypadkach cięższych również torbieli, które pojawiają się na skórze twarzy, szyi, pleców, klatki piersiowej oraz okolicach ramion.

Najczęstszą przyczyną trądziku u nastolatków jest zwykle gwałtowny wzrost poziomu hormonów, który prowadzi do wzmożonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry. Sebum to naturalny składnik wydzielany przez skórę, który ma za zadanie chronić ją przed utratą wilgoci. Jednak produkowane w nadmiarze może prowadzić do zatykania porów. W takiej sytuacji pod zapchanym ujściu mieszka włosowego namnażają się bakterie lub zbiera się po prostu nadmiar sebum. To może powodować nieestetyczne czarne kropeczki (tzw, wągry), lub stany zapalne z wydzieliną ropną.

Na szczęście w większości przypadków trądzik u nastolatków jest dość powszechny i zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku latach – kiedy gospodarka hormonalna młodej osoby się stabilizuje. Jednak niezmiernie ważne jest stosowanie prawidłowej pielęgnacji. Może ona nie tylko poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność zaskórników, ale również nie doprowadzi do powstania nieestetycznych blizn potrądzikowych, które niestety zostają z nastolatkiem już całe życie.

Kosmetyki na trądzik młodzieńczy – czy warto je stosować?

Trądzik pospolity jest schorzeniem dermatologicznym na tyle popularnym, że na rynku kosmetycznym  pojawiło się naprawdę dużo preparatów do pielęgnacji wymagającej skóry trądzikowej. Jak spośród nich wybrać najlepsze? Najlepszą opcją na sprawdzenie, które kosmetyki na trądzik młodzieńczy będą skuteczne jest zagłębienie się w listę składu.

Głównym działaniem takich kosmetyków powinno być nawilżanie. Okazuje się bowiem, że wiele problemów dermatologicznych: trądzik, przetłuszczanie się skóry, przesuszenie, pojawianie się przedwcześnie zmarszczek wynika z niedostatecznego nawilżenia skóry. Skóra przesuszona broni się przed takim stanem produkując często nadmierną ilość sebum, lub przeciwnie – przesusza się i jest podrażniona. Składniki nawilżające powinny zatem cechować każdy dobry krem na trądzik dla nastolatków.

Jakie składniki nawilżające powinien mieć dobry krem na trądzik dla nastolatków?

Jedną z najskuteczniej i najlepiej zbadanych substancji nawilżających w kosmetyce jest wy kwas hialuronowy. Jeżeli znajdziesz go wysoko w składzie kremu na trądzik dla nastolatków, możesz mieć pewność, że skutecznie pomoże nawilżać skórę i zwiększa jej elastyczność, co zapobiegnie nadmiernemu przesuszeniu skóry i ustabilizuje produkcję sebum. Kwas hialuronowy przyciąga i zatrzymuje wodę w skórze, poprawia jej strukturę, a także dodaje objętości.

Jakie składniki w kosmetykach na trądzik młodzieńczy są godne uwagi?

Najlepsze kosmetyki na trądzik u nastolatków powinny zawierać składniki, które pomagają w łagodzeniu stanu zapalnego skóry, regulują produkcję sebum i zapobiegają zatykaniu porów. Do takich można zaliczyć na przykład:

  • Kwas salicylowy, który pomaga w złuszczaniu martwych komórek skóry i odblokowuje pory. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
  • Kwas glikolowy, który podobnie jak kwas salicylowy, działa złuszczająco i odblokowuje pory. Dodatkowo pomaga wzmocnić skórę i zredukować niedoskonałości.
  • Niacynamid (witamina B3), który działa przeciwzapalnie i pomaga wzmocnić barierę ochronną skóry. Dodatkowo reguluje produkcję sebum i zmniejsza zaczerwienienia.
  • Cynk, który ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co pomaga w redukcji stanu zapalnego skóry.
  • Ekstrakt z drzewa herbacianego, który naturalnie działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dodatkowo pomaga w zwalczaniu wolnych rodników i łagodzi podrażnienia skóry.
  • Retinoidy, które pomagają w zmniejszeniu niedoskonałości skóry oraz regulują produkcję sebum.
  • Ceramidy, które pomagają wzmocnić barierę ochronną skóry i zatrzymać wilgoć, co zapobiega przesuszeniu skóry.

Pomoc farmakologiczna w walce z trądzikiem

Jeżeli stan skóry nastolatka jest alarmujący, nie pozostaje nic innego jak wizyta u lekarza- dermatologa. Specjalista może przepisać specjalne tabletki na trądzik dla nastolatków, a na najbardziej zaognione stany zapalne przepisze przeciwzapalną maść na trądzik dla nastolatków. Ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Czas ich przyjmowania zwykle jest ograniczony, ponieważ są to silne leki, które mogą mieć w składzie wysokostężone retinoidy, czy  izotretynoiny.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy – czy są skuteczne?

Tak naprawdę domowe sposoby na trądzik młodzieńczy powinny ograniczać się do stosowania dobrej pielęgnacji. Dbanie o oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie skóry, a także stosowanie dobrej jakości kosmetyków ukierunkowanych na dany problem dermatologiczny. U nastolatków niezmiernie ważne jest wdrożenie prawidłowej rutyny pielęgnacyjnej, która obejmuje:

  • Oczyszczanie – Przy oczyszczaniu skóry trądzikowej powinno się unikać kosmetyków zawierających alkohol, mentol, eukaliptus, silnie pachnących lub agresywne substancje, ponieważ mogą podrażnić skórę i nasilić stan trądziku. Zamiast tego, należy szukać produktów o łagodnym składzie, np. pianek lub żeli do mycia twarzy, które nie zawierają mydła.
  • Tonizowanie – dobry  tonik do cery trądzikowej może pomóc w usunięciu resztek zanieczyszczeń po oczyszczaniu oraz przywrócić naturalne pH skóry. Ważne jest, aby tonik był łagodny i nie zawierał alkoholu.
  • Nawilżanie – to bardzo ważny krok, dlatego musisz szukać łagodnych kremów lub żeli nawilżających, które nie zatykają porów.

Na szczęście w większości przypadków trądzik młodzieńczy można złagodzić dobrze dobraną pielęgnacją. Niemniej w sytuacji, w której trądzik jest ciężki lub przewlekły, to samo stosowanie kosmetyków może nie być wystarczająco skuteczne. Warto wówczas  skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić bardziej zaawansowane metody leczenia, takie jak leki przeciwtrądzikowe, zabiegi dermatologiczne lub terapię światłem.

Dodaj Opinię