Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka opierają się głównie na spaniu i jedzeniu. Nic zatem dziwnego, że większość mam jeszcze przed porodem zastanawia się nad sposobem karmienia maluszka. Już na tym etapie często poszukujemy laktatora. Czym się kierować wybierając odpowiedni model, jaki laktator wybrać, elektryczny czy ręczny?
Chyba każda mama miała okazję zetknąć się z urządzeniem zwanym laktatorem. Ten sprytny gadżet może przynieść prawdziwą ulgę i ułatwić życie. Bywa jednak, że jest zupełnie zbędny. Ile matek, tyle opinii. Niewątpliwie, warto mieć go pod ręką, w razie sytuacji awaryjnej. Jak jednak wybrać najlepszy laktator? Tym tematem zajmiemy się poniżej.
Spis treści
- Czy laktator jest niezbędny?
- Kiedy kupić laktator?
- Ranking TOP 20
- Najlepsze produkty: Jaki laktator wybrać?
- Najtańsze produkty: Jaki laktator wybrać?
- Porównanie TOP 3
- Jak zbudowany jest laktator?
- Laktator ręczny
- Laktator elektryczny
- Laktator elektryczny czy ręczny?
- Laktator podwójny czy pojedynczy?
- Jak wyparzyć laktator?
- Ile kosztuje laktator?
Czy laktator jest niezbędny?
To zależy. Może okazać się, że nie sięgniemy po niego ani razu, a może stać się naszym nieodłącznym kompanem. Są kobiety, które mają problem z przystawieniem maluszka do piersi, a mimo to bardzo chcą karmić naturalnym mlekiem. W tej sytuacji dobry laktator jest absolutnie niezbędny. Odciągnięte mleko można w każdej chwili podać dziecku za pomocą butelki. Taka opcja przydaje się również, kiedy mama musi zostawić maluszka pod opieką innej osoby, a nie chce podawać mu mleka zastępczego. Laktator sprawdzi się także podczas odstawiania dziecka od piersi.
Laktator to również idealne rozwiązanie podczas nawału pokarmu. Większość mam to przerabia. Nim piersi dostosują się do potrzeb dziecka, trzeba przejść przez różne etapy. Zdarza się, że pokarmu jest zbyt dużo, w piersiach robią się zastoje, a maluch wcale nie ma ochoty na jedzenie. W takiej sytuacji laktator może okazać się zbawieniem. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste odciąganie pokarmu za pomocą laktatora może przynieść odwrotny skutek. Odciągając mleko dajemy sygnał, że jest na nie zapotrzebowanie i gruczoły zaczynają produkować go jeszcze więcej. Nie warto zatem przesadzać. Kobiece piersi są tak doskonale skonstruowane, że szybko dostosowują się do potrzeb maluszka.
Niemniej, laktator może się przydać i warto go mieć w razie potrzeby. Oferta tego rodzaju produktów jest jednak całkiem spora i wybór odpowiedniego modelu może być problematyczny. Spieszymy zatem z pomocą i podpowiadamy, jaki laktator wybrać.
Kiedy kupić laktator?
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy kupić laktator. Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli jednak zakładasz, że będziesz karmić piersią, możesz uzbroić się w to urządzenie już przed porodem. W tej sytuacji możesz na przykład kupić jeden z tańszych modeli, a jeśli po porodzie okaże się, że bez laktatora nie możesz funkcjonować, wówczas zainwestujesz w bardziej zaawansowany produkt.
Warto wiedzieć, że pokarm można odciągać również ręcznie. Technikę ręcznego odciągania zaprezentuje Ci położna w szpitalu lub doradca laktacyjny. To metoda, która nie wymaga użycia żadnych dodatkowych urządzeń. Może przydać się w nagłych sytuacjach.
Laktator można również wypożyczyć. Coraz więcej punktów medycznych czy aptek oferuje taką możliwość. Przed zakupem możemy zatem wypróbować wybrany model albo po prostu korzystać z wypożyczonego urządzenia w razie potrzeby. Jeśli jednak okaże się, że laktator jest Twoim stałym towarzyszem, lepiej kupić własny sprzęt.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Jaki laktator wybrać?
1) Laktator Podwójny Muszlowy Elektryczny Twinny Babyono
Gdzie kupić:
2) Canpol babies 12/201 EasyStart
Wskazania
Nowej generacji laktator elektryczny Canpol babies pozwala na bardzo skuteczne i dokładne odciąganie pokarmu bez żadnego wysiłku. Posiada aż trzystopniową regulację rytmu ssania wzorowaną na naturalnym, dwufazowym rytmie ssania dziecka. Tryb rozruchu odwzorowuje szybkie ssanie dziecka stymulujące wypływ pokarmu z piersi (I faza ssania), tryb naturalny oraz mocny odzwierciedlają wolne i głębokie ssanie mleka (II faza ssania).
Działanie
Trzystopniowy zakres regulacji siły ssania - po...
Opinie:
Dane techniczne:
Rodzaj | Laktator elektroniczny |
3) Neno Bezprzewodowy laktator elektryczny Uno
Dane techniczne:
Rodzaj | elektryczny |
Najtańsze produkty: Jaki laktator wybrać?
1) Canpol babies Części zapasowe do laktatora muszlowego Hands-Free
2) Neno Zapasowy konektor (trójnik) do laktatorów
3) Babyono Twinny Kit I Zestaw Części Zamiennych Do Laktatora Twinny 2 El. Zaworek Membrana
Porównanie TOP 3
Jak zbudowany jest laktator?
Wszystkie rodzaje laktatorów mają podobną budowę oraz zasadę działania. W skład ich budowy wchodzą:
- Butelka – może mieć różny kształt oraz pojemność. Wybierając laktator warto sprawdzić, czy posiada on specjalny adapter. Dzięki temu będzie można ściągnąć mleko do butelek o różnej pojemności oraz szerokości szyjki.
- Lejek – kluczowy element urządzenia. Od niego bowiem zależy komfort odciągania pokarmu. Najbardziej delikatne dla piersi są lejki wykonane z silikonu.
- Nakrętka – dzięki niej możemy zamknąć butelkę z odciagniętym mlekiem i bezpiecznie je przechowywać. Jeśli zamierzamy mrozić mleko, powinniśmy wybrać odpowiednio dostosowaną nakrętkę.
W ofercie znajdziemy dwa podstawowe rodzaje laktatorów: laktator ręczny oraz laktator elektryczny. Czym się różnią?
Laktator ręczny
Jak sama nazwa wskazuje, służy do ręcznego ściągania mleka. Tego typu urządzenia możemy podzielić ze względu na budowę i sposób działania na trzy podstawowe typy:
- Laktator typu gruszka – to najprostszy i obecnie najrzadziej wybierany typ laktatora. Odciąganie pokarmu z jego pomocą nie jest specjalnie wygodne, a na dodatek bywa bolesne. Mleko odciąga się tu za pomocą gruszki, której zaciskanie i puszczanie wytwarza podciśnienie i w efekcie zasysanie brodawki. Pierwsze laktatory typu gruszka wykonywane były ze szkła, obecnie produkowane są z wytrzymałego plastiku. Tego typu laktator sprawdzi się, jeśli rzadko odciągamy niewielkie ilości pokarmu. Jeżeli zamierzamy często korzystać z laktatora i przechowywać odciągnięty pokarm, gruszka nie spełni się w tej roli.
- Laktator z pompką – w tego rodzaju modelu przy lejku i butelce znajduje się pompka, która umożliwia odciąganie pokarmu. Dzięki temu do odciągania wystarczy nam jedna ręka. W przypadku laktatora gruszkowego musimy użyć obu rąk.
- Laktator tłokowy – sposób jego działania można porównać do sposobu działania strzykawki. Do jego użycia potrzebujmy obu rąk.
Laktator elektryczny
Różni się tym, że nie wymaga użycia siły rąk. Całą pracę wykonuje za nas specjalny mechanizm. Większość dostępnych na rynku modeli posiada regulację siły ssania oraz różne tryby pracy, dzięki czemu możemy dostosować działanie produktu do własnych potrzeb. To bardzo wygodny sposób odciągania pokarmu.
Laktator elektryczny czy ręczny?
To najczęściej zadawane pytanie. Oba modele mają swoje wady i zalety. Laktator ręczny sprawdza się raczej w sytuacjach, gdy sporadycznie odciągamy pokarm. Trzeba pamiętać, że użycie tego rodzaju laktatora wymaga niewielkiego wkładu siły i ręce dość szybko się męczą. Model ręczny dobrze spełnia swoją rolę podczas nawału pokarmu. Kiedy laktacja jest ustabilizowana, ciężko z jego pomocą odciągnąć odpowiednią ilość mleka. Do zalet tego typu produktów na pewno zaliczymy cichą pracę i niższą cenę. Laktator ręczny jest znacznie tańszy od modeli elektrycznych. Na rynku znajdziemy modele, które można połączyć ze specjalnym pojemnikiem do przechowywania pokarmu czy bezpośrednio z butelką do karmienia. W ofercie znajdziemy także laktatory ręczne z silikonową osłonką, która masuje pierś i stymuluje wypływ pokarmu, co nieco podnosi komfort całego procesu i ułatwia go. Dzięki temu również odciąganie jest mniej bolesne.
Podczas zakupu laktatora ręcznego warto sprawdzić, czy jest możliwość dokupienia do niego części, szczególnie tych najszybciej zużywających się. Dobrze, jeśli urządzenie możemy obsługiwać za pomocą jednej ręki. W takiej sytuacji jedną piersią możemy karmić maluszka, a z drugiej odciągać pokarm. Dobry laktator powinien być wygodny, poręczny i lekki. Warto wybrać model, który można łatwo utrzymać w czystości.
Laktator elektryczny jest na pewno zdecydowanie wygodniejszy i łatwiejszy w użyciu. Nie wymaga pracy rąk. Za utrzymanie próżni odpowiada bowiem specjalny mechanizm. Na rynku dostępne są laktatory elektryczne oferujące regulację siły ssania (tempo odciągania pokarmu – liczba cykli na minutę) oraz rozmaite tryby, na przykład naśladujące naturalny rytm ssania dziecka. Warto zwrócić uwagę na te parametry. Jeśli z urządzenia korzystamy rzadko, wybierzmy laktator elektryczny z siłą ssania na poziomie 30-35 cpm. Jeżeli natomiast często odciągamy pokarm, wartość ta powinna wynosić minimum 60. Ważny jest również sposób zasilania laktatora. W ofercie znajdziemy modele zasilane sieciowo oraz te, które działają na baterie lub akumulatorki. Oczywiście, nie brakuje urządzeń, które są zasilane zarówno sieciowo, jak i bateryjnie. Trzeba jednak pamiętać, że laktator elektryczny to spory wydatek.
Laktator elektryczny sprawdzi się szczególnie podczas nawałów pokarmu oraz u dzieci, które nie potrafią samodzielnie ssać. Urządzenie to przydatne jest również w przypadku wcześniaków i w sytuacji, gdy mama wraca do pracy i nie chce przerywać karmienia naturalnego.
Laktator podwójny czy pojedynczy?
W ofercie znajdziemy zarówno laktator pojedynczy, jak i podwójny. Ten pierwszy sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy okazjonalnie odciągamy pokarm. Laktator podwójny odciąga mleko jednocześnie z obu piersi i doskonale sprawdzi się podczas regularnego odciągania mleka.
Laktator podwójny polecany jest szczególnie mamom, które niedługo po porodzie wracają do pracy, w przypadku mam wcześniaków czy w sytuacji, gdy dziecko ma problem ze złapaniem piersi i w grę wchodzi jedynie karmienie za pomocą butelki. Dzięki takiemu podwójnemu urządzeniu odciąganie mleka trwa połowę krócej i jednocześnie można uzyskać więcej mleka niż przy naprzemiennym odciąganiu. Jak podkreślają eksperci, pokarm odciągany z obu piersi jednocześnie ma również większą zawartość tłuszczu oraz kalorii.
Jak wyparzyć laktator?
Bardzo ważne jest to, by podczas stosowania laktatora zachować odpowiednią higienę. W tym celu należy urządzenie regularnie myć i wyparzać. Najlepiej trzymać się wskazówek producenta. Przed użyciem laktatora należy również dokładnie umyć ręce, by bakterie, które się na nich znajdują nie przeniknęły do mleka.
Po użyciu laktator należy rozmontować i dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiedniego, delikatnego detergentu. Po umyciu trzeba dokładnie je wypłukać, a następnie odłożyć do wyschnięcia lub osuszyć papierowym ręcznikiem.
Po takim wstępnym myciu części laktatora należy dodatkowo zdezynfekować. Jest na to kilka sposobów, między innymi można zanurzyć je w garnku z wrzątkiem na 5-10 minut, umieścić w specjalnej torebce do wyparzania w kuchence mikrofalowej lub zdezynfekować w specjalnym urządzeniu, zwanym sterylizatorem.
Ile kosztuje laktator?
Ceny laktatorów są bardzo zróżnicowane. Oczywiście, najtańsze są modele ręczne oraz laktatory typu gruszka. Tego rodzaju urządzenia kupimy już za około 30-50 złotych. Za laktator elektryczny musimy zapłacić minimum 200-300 złotych.
Justi Adamus
Neno Camino: Jestem zachwycona, laktator piękny, poręczny, cichy i dzięki niemu uratowałam swoją laktację.
Każdej mamie mogę polecić z całego serca:)
Ilona
Neno Camino: Jakościowo sprzęt wysokiej klasy. Od razu widać, że nie jest to byle plastik. Cenowo naprawdę ok w porównaniu z konkurencją gdzie laktatory są za 600+
Alina
Może warto wybrać laktator elektryczny 2 Fazowy Lakta ZOE. Bardzo solidny. Super cena. Precyzyjne ssanie pomaga produkować większe ilości mleka.
Klaudynka
O nie, nie… U mnie sprawdza się najlepiej laktator elektryczny fidi z lionelo. Bardzo użyteczny. Pojemniki i butelka są w zestawie, więc można mleko odłożyć do lodówki 😉
Monika
U mnie sprawdził się laktator elektryczny Luna od marki NUK. Odciąganie jest z nim łatwe i przyjemne dzięki regulacji siły ssania Gdyby nie laktator to nie wiem jak był funkcjonowała…często muszę gdzieś wyjść, a wtedy się naprawdę przydaje bo mogę odciągnąć pokarm i zostawić go mężowi. Ogólnie polecam!
Magdalena
Tak się ułożyło, że od 6 dnia życia synka dostawał wyłącznie moje mleko odciągnięte laktatorem. Kupiłma ręczny avent na wypadek nawału pokarmu a okazął się niezbędny do życia naszego dziecka . Całe 8 misięcy odciagałam nim mleko, a skończyłam bo tego chcelismy a nie bo nie było mleka. Przy każdym nastepnym dziecku tylko laktator od urodzenia. I tak myslę że koniecznie elektryczny i teeż avent choć niektóre ceny zwalają z nóg… Jestem mega zadowolona z pierwszego recznego laktatora, nic nie bolało odciaganie,a odciagałam najmocniejszą siłą jaka się dało, mleka było mnóstwo o łatwo się mył i brałam go wzędzie, nawet do szpitala jak odwiedzałam narzeczonego. Szczerze polecam.
Aneta
Polecam Laktator elektryczny SisiBaby, model SBC380.
Monika
To zależy jak często będzie się go używało. Ja opowiem jak to u mnie było, teraz moje dziecko ma 8,5 miesiąca i po raz drugi interesuje mnie kwestia laktatora. Zaraz wyjaśnię dlaczego. Nie miałam laktatora przed porodem, bo nie kupowałam rzeczy, co do których nie byłam pewna czy się przydadzą, szkoda mi było pieniążków na rzeczy zbędne. Po powrocie ze szpitala, w 4-5 dobie miałam nawał – piersi jak z kamienia. Moja położna poradziła mi ręczny laktator simed lakta plus. Koszt ok. 30 zł. Dla mnie to był strzał w dziesiątkę. Na początku pomógł mi poradzić sobie z nawałem. Potem odciągałam pokarm co najmniej raz w tygodniu gdy mąż zostawał z dzieckiem a ja miałam zajęcia z moimi uczniami. Czasami odciągałam, żeby mieć na zapas, bo obawiałam się kryzysu laktacyjnego. Także poza karmieniem piersią dość często korzystałam z laktatora. Owszem ręczne odciąganie było dość uciążliwe, ale miałam tak dużo pokarmu, że odciąganie zajmowało mi chwilkę. Trudniej było gdy laktacja już się ustabilizowała i sporo trzeba było się namachać ręką. Jeśli ktoś potrzebuje laktatora a nie chce inwestować w laktator to jest to bardzo fajna opcja. Teraz wracam do pracy i zastanawiam się nad laktatorem elektrycznym, bo takie ręczne odciąganie w pracy raczej byłoby trudne do realizacji. Jak widzę ten Lovi ma bardzo dobre oceny, ale cena moim zdaniem jest za wysoka. Rozumiem, że wygoda kosztuje. Jak znajdę i kupię to napiszę co wybrałam
Ela
Ja używałam początkowo canpol ręczny, zepsuł się po tygodniu. Potem miałam canpol elektryczny easy start i przez pół roku ciagle problemy z laktacja. Zawsze było za mało mleka.! Pewnego dnia nagle odmówił współpracy ( niby działał ale nie stymulował wypływu mleka). Pobiegłam wiec do najbliższej ( i jedynej apteki) i tu kupiłam jedyne co mieli. SisiBabyCare elektryczny. Dziewczyny, nagle okazało się za ja wcale nie mam mało mleka ani problemów z laktacja. Pierwsze odciąganie tym urządzeniem trwało 10 minut i pozyskało 130 ml mleka! Byłam w szoki, tym bardziej ze w porównaniu z innymi reklamowanymi urządzeniami, ten laktator kosztował grosze. Od tamtej pory kupiłam jeszcze jeden dla siostry i jest super, tak jak poprzedni. Wiec polecam!
Beata
Laktator ręczny czy elektryczny? Wszystko zależy od tego do czego laktator jest nam potrzebny i jakim budżetem dysponujemy. Warto zadać sobie trochę trudu i przemyśleć sprawę po co w ogóle nam laktator, jak często będziemy i gdzie będziemy go używać. Odpowiedzi na takie pytania podpowiedzą nam jaki odciągacz będzie dla nas najodpowiedniejszy.
Marta
Moim skromnym zdaniem w laktatory ręczne zupełnie się sprawdzają (tak było przynajmniej w moim przypadku). Słabiej działają i jeszcze można się nieźle namęczyć. Nie miałam bardzo dużo pokarmu więc może dlatego ręczny u mnie się nie sprawdził.
Laktatory elektryczne są zwykle dużo droższe, ale można skorzystać z wypożyczalni, albo wziąć do testowania.
Dżasta
No i to jest ten moment, kiedy firma wykonująca marketing szeptany dla Lovi powinna zwrócić kasę za spapraną robotę 🙂 Babeczki (w tym ja) szukają rzeczowej porady, żeby nie wywalać kasy w błoto, a tu tylko sieczka od Lovi, aż się niedobrze robi :/ Ja też go obejdę szerokim łukiem bo daje mi do myślenia ta potrzeba zalewania internetu płatnymi opiniami.
Karolina
Dziewczyny, a co sądzicie o laktatorze Ardo Calypso? Jakie są wasze doświadczenia?
Sylwia
Chcialam kupic lovi prolaktis mimo ceny, ale teraz po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy juz nie jestem przekonana do niego. Nic z zycia tylko tylko reklama…
malgorzata
Wiem jakiego sobie nie kupię laktatora. Jakoś odrzuca mnie taki sponsoring.
mama3
Przy najstarszym dziecku używałam rąk, bo laktator traktowano jako zbędny kaprys, nie polecam jednak takiego odciągania, bo jest to uciążliwe. Kupiłam sobie taki z gumą-pompką i też nie polecam (zapalenie piersi). Przy drugim dziecku miałam ręczny Canpolu premium (dostałam używany) i był super, potem dałam go koleżance, koleżanka kolejnej, pracował przez dłuuugie lata, może jeszcze pracuje?
Czekam na kolejnego malucha i już nic nie wiem, taki tego wybór. Jakiś na pewno muszę kupić. Waham się między ręcznym a elektrycznym, ale chyba zostanę przy ręcznym.
Magda
Czytam co tu napisane i jestem zaskoczona. Szukałam i w końcu nie kupiłam laktatora ale wypożyczyłam Symphony Medela w sisland. Uważam, że dla mam, które mają problemy laktacyjne to najlepsza opcja. Po co płacić za Chińskie podróbki z angielskimi nazwami. Te laktatory nie nadają się do niczego. Ja polecam Symphony, cichy, skuteczny, delikatny. Miałam wersję z akumulatorem i czasem to się przydało.
Polecam wszystkim takie rozwiązanie.
Magda
Mama Niemowlaka
Zdecydowanie elektryczny.
Przy czym odradzam Medele Mini Electric. Jest wysoce awaryjny, głośno pracuje, nie wytrzymuje nawet okresu gwarancji, są problemy z serwisem…
Gosiak
mam elektryczny laktator prolactis lovi i jestem bardzo zadowolona! co najwazniejsze, podczas odciągania mleka, nie bolą mnie piersi a swego czasu miałam z tym najgorszy problem….ciesze się że jest system zasilania bateryjny ale równiez elektryczny, w sam raz na podróże. Polecam jak dla mnie najlepszy 😉
ola1405
Laktator Lovi Prolactis to urządzenie, które bezboleśnie i szybko odciąga pokarm. Dodatkowo stymuluje produkcję mleka, odwzorowując sposób ssania niemowlęcia. Można o nim powiedzieć, że jest 2w1, gdyż laktator elektryczny łatwo można przekształcić w ręczny. Zestaw poleca także części zapasowe. Wszystko fajnie zapakowane w podręczną torbę z przegródkami wraz z akcesoriami do przechowywania pokarmu. Serdecznie polecam.
Agata
Moim zdaniem spośród wymienionych wyżej najlepszy jest laktator Lovi Prolactis. Sama go posiadam i nie zamieniłabym na żaden inny. Widzę, że sporo dziewczyn wypowiedziało się już na jego temat – zgadzam się z ich opiniami w 100%. Dodam jedynie, że ma on bardzo fajną funkcję – stymulacji – wyciąga sutek i łatwiej dziecku złapać.
Agata
Lovi Prolactis spośród wymienionych jest najlepszy moim zdaniem:) sama go posiadam i jestem bardzo zadowolona. Sporo dziewczyn się wypowiedziało już na temat tego laktatora – zgadzam się z ich opiniami w 100%. Dodam tylko, że oprócz tego że szybko odciąga pokarm posiada funkcję stymulacji co wyciąga sutek i łatwiej dziecku złapać:) Nie zamieniłabym go na żaden inny:)
Małgosia
Ja już przy drugim dziecku używam laktatora ręcznego Lakta Mila i jestem bardzo zadowolona. Nie potrzebuję zasilania, więc mogę odciągać pokarm gdziekolwiek jestem. Na szczęście nie jest to specjalnie bolesne i idzie dość szybko.
Sylwia
Nie zwkłąm pisać opinii ani komentarzy zachwalających (lub nie) jakieś produkty, ale teraz robię wjątek. Zatem, jeżeli któraś z Pań jest zmuszona do częstego odciągania pokarmu, nie okazjonalnego – raz na dzien czy kilka dni, to wyłącznie laktator ELEKTRYCZNY. Mój maluszek nie najada się z piersi (i w naszm przypadku nieprawdą jest, że dziecko nie może się nie najeść z piersi) nie umie dobrze jej chwytać itd i dlatego odciągam pokarm 6-7 razy na dobę. Przez pierwsze 2,5 miesiąca męczyłam się ręcznm laktatorem Tomme Tippee – sam laktator ok, w szpitalu miałam wrażenie że odciąga lepiej niż elektryczny, szpitalny laktator MEDELI, tylko że po takim czasie – kilku miesięcy, to dłonie zaczęły boleć niesamowicie, i zauważyłam że jego efektywność zmalała… a raczej moje możliwości „pompowania” przez zakwasy w dłoniach, obolałe palce i odciski, nie wspomnę, że musiałam pompować co najmniej 30 miniut, żeby „wydusić” chociaż te 100ml, a pod koniec, to nawet i 40 minut nie starczyło na taką ilość pokarmu. Byłam załamana, myśląc że to są pierwsze oznaki zanikania pokarmu! no i zaczęłam szukać elektrycznego laktatora no i opinie powyższe bardzo mi pomogły w podjęciu decyzji o zakupie PROLACTISA. Absolutnie nie żąłuję, dla mnie to zakup roku! Jak przyniosłam go do domu i odciągnęłam pokarm, to nei wierzyłam, przez 20 minut odciągnęłam 150 ML! takie miałąm złogi mleka, po prostu nie mogłam już ręcznym opróżniać piersi. Wiadomo, nie zawsze są takie efekty, ale mniej niż 100ML nie odciągam i poświęcam max25 min na jeden raz. Do tego ręce mnie nei bolą, mam ciągle jedną rękę wolną, więc mogę czytać gazety 🙂 no i nic nie cieknie bokiem. A jeżeli chodzi o hałas – porównanie mam tylko do MEDELI ze szpitala, która była dość głośna – budziłam się w nocy jak ktoś jej używał. PROLACTIS chyba trochę ciszej pracuje – szkoda że nie ma opcji wyłączenia dzwięku w ogóle, ale zamykam się w innym pokoju i nikt nie słyszy – mąż i dzidziuś zgodnie potwierdzają ,że jest cicho jak makiem zasiał,
Lilija
Ja używam od półtora miesiąca Lovi Prolactis i uważam,że dobrze się sprawdza w nawale pokarmu. Jest dwufazowy, można regulować siłę ssania co ułatwia życie gdy sutki bolą. Jest opcja zapisania ostatnich ustawień, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem ustawiać siłę i np czas ssania. Jest dziecinnie łatwy w obsłudze, jedynie pierwsze złożenie go zajęło mi „chwilę”, bo instrukcja mimo,że ma obrazki nie jest do końca dla mnie czytelna. No ale ogólnie za tą cenę jest wart uwagi.
Lisa
Jasne ze warto kupic laktator- najlepiej reczny i taki z Akuku 🙂 Cena baardzo niska, a jakosc swietna! Inne marki nie dorasataja mu do piet 🙂
Dominika
witam jeśli któraś z Mam zastanawia się jaki laktator wybrać ręczny czy elektroniczny, to nie musi się już głowić tylko wybrać laktator LOVI PROLACTIS.:) Dlaczego? Ponieważ w całym zestawie w eleganckiej torbie znajdują się dwa, elektoroniczny i elementy do ręcznego odciągania mleka. Ja jestem bardzo zadowolona z tego laktatora, bezawaryjny służy mi już kilka miesięcy, wykonany z dobrej jakości materiałow, poręczny, ładnie się prezentuje, no i największy dla mnie plus to bezbolesne odciąganie. W zestawie była również butelka. Naprawdę polecam każdej mamie, która szuka profesjonalnego produktu i która chce żeby ściąganie pokarmu było bezbolesne. Zapomniałabym dodać, że jest wielofunkcyjny działa na baterie i na prąd! polecam.
Klaudusek
Ja osobiscie miałam duzo problemów z elektrycznym ( kupiłam jakis beznadziejny za ok. 100zł) i odstawiłam go w kąt a w obroty wzięłam ręczny z canpol babies basic. Jestem z niego bardzo zadowolona. Cena jest całkiem znośna (ok. 40zł), jest łatwy w uzyciu, lekki, można go wszędzie zabrac i uzywać. Łatwo utrzymać w czystości, bo elemnty, które mają stycznośc z mlekiem są wyjmowane i mozna je dokładnie umyć i wysterylizować. U mnie się sprawdził i moge go polecic.
jmdmj
Ja też powiadam LOVI prolactis i jestem z niego bardziej zadowolona niż z medeli mini elektric. Jest duzo cichszy i delikatniejszy dla piersi. Ściąga szybko i sprawnie. Wyświetlacz pozwala kontrolować czas ściągania. Opakowanie ułatwia podrózowanie z nim chic mi się zamek w jednym miejscu zacina. No jego jedyny minus to opcja ręczna bo jak dla mnie za słabo ciągnie choć na dłuższa metę wyciągnie co trzeba.
nenufarg
Od miesiąca mam elektryczny laktator Lovi Prolactis i jestem bardzo zadowolona.
Próbowałam raz odciągać laktatorem ręcznym, niestety wypływ był zbyt wolny a ja się przy tym zbyt denerwowałam.
Kilka razy pomógł mi się uspokoić, gdy sprawdzałam ile pokarmu produkują moje piersi, czy moja dziecinka nie jest głodna. Pomógł mi też przy początkach zapalenia piersi. Odciągałam wówczas pokarm o 5 nad ranem i tu plusem jest fakt, że laktator ten nie pracuje zbyt głośno.
Często podróżujemy między domem naszym,rodziców moich i męża, i tutaj plusem jest torba do której można schować laktator z akcesoriami i fakt, że można go zasilać bateriami.
Wygodny jest też wyświetlacz pokazujący czas odciągania.
Za pierwszym razem chyba trochę za długo trzymałam go przy jednej piersi bez zmian i później przez kilka dni bolały mnie sutki, ale już za drugim razem poprawiłam mój błąd 🙂 (polecam zmieniać pierś lewą i prawą metodą 7-5-3min przy rozkręcaniu laktacji).
Estera
Widac, ze zarowno ranking, jak i komentarze sa zwykla reklama Lovi… :/
Myslalam, ze trafilam na obiektywny artykul… Ja dostalam na baby shower laktator reczny z akuku i nie narzekam- dobrze odciaga pokarm i wygodny jest, poreczny.
Ela
Witaj! 🙂
Nikt tu na tej stronie nie robi reklamy firmie Lovi ani żadnym innym produktom żadnej innej firmie.
Ranking aktualizowany jest automatycznie i wyświetlają się tam aktualnie najpopularniejsze laktatory wg użytkowników serwisu Skąpiec.pl. Czyli im częściej jest jakiś laktator wyszukiwany, tym wyżej jest w rankingu. Jest to tylko pomoc w wyborze i takie kryterium zostało przyjęte.
Natomiast na komentarze nie mam wpływu! 😛 Każdy może dodać swoją opinię i swój komentarz. Możliwe, że komentujący celowo reklamują jakąś firmę, ale nic na to nie poradzę, każdy może się wypowiedzieć 🙂
Robert
Moja żona miała najpierw ręczny laktator lovi, ale strasznie się męczyła. Potem kupiłem jej medele elektryczny i była zachwycona. Szybka praca, wygoda bo był też na baterie i łatwośc użycia
Sylwia
Witam:)
Na początku, tj. jeszcze w szpitalu (mały był wcześniakiem i podawano mu mój odciągnięty pokarm) używałam laktatora ręcznego Medeli, który podłączało się do takiego sporego ustrojstwa, które ja nazywałam dojarką ;). Po powrocie do domu okazało się jednak że z karmienia piersią nici, a że nie chciałam całkowicie przechodzić na mleko MM, to musiałam kontynuować odciąganie mleka przy pomocy laktatora. Odciąganie ręczne było jednak na tyle uciążliwe (5-6 razy dziennie po 30-40 min.), że kupiłam laktator elektryczny, też Medeli (Mini Elektric). Nie wyobrażam sobie odciągania pokarmu po kilka razy dziennie po 30 min. za pomocą laktatora ręcznego. Jeśli chodzi o ręczny laktator Medeli to jest on dość uciążliwy w użyciu, natomiast jeśli chodzi o elektryczny lakatator Medeli to w sumie nic szczególnego, choc w sumie się sprawdzał.
marela
Ja używam Lovi prolectis jest rewelacyjny. Ma bardzo dużo zalet a wad praktycznie nie znalazłam. Dwufazowy systemowi odciągania –odciąga pokarm w mądry sposób . Najpierw stymuluje a potem dopiero odciąganie głębokie. Samo odciąganie jest „pestką” . Posiada regulacje siły ssania , nakładkę masującą – i dzięki tym zaletom nie czujemy bólu. Czas odciągania to praktycznie kilka minut.
Poza tym – łatwy w składaniu, myciu. Torba bardzo poręczna w która jest fajnie zapakowany. Panel sterowania elektroniczny- zapamiętuje moje ustawienia więc nie trzeba ustawiać za każdym razem.
Sam laktator można powiedzieć że jest 3w1 – a dokładnie jest zasilany sieciowo, może być na baterie a dzięki akcesoriom w zestawie można go używać jak ręcznego. Polecam ten laktator .
Buba
Dziewczyny, mam do wyboru reczny i elektryczny ( siostra ma znizke w sklepie dzieciecym)- ktory wybrac?
tulips
ja używam Lovi Prolactis i jestem bardzo zadowolona. jest elektryczny, ale w zestawie są czesci, by zrobic reczny. ja korzystam z elektrycznego i swietnie sie sprawdza. działa szybko, cicho, a przede wszystkim bezbolesnie. mozna sobie regulowac moc ssania. polecam
Ptaszynka
Jak dla mnie laktator tylko reczny i tylko z Akuku!!! Nie dosc ze mega tani to porzadny i latwy w uzyciu!
Magda
Ja poszukuje laktatora recznego tlokowego, ale obecne poza lakta plus frmy simed i medeli innych brak. Kiedys uzywalam niemieckiego baby Nova, ale juz nie go nie produkuja. A potrzebuje takiego z mocna sila ssania, gdyz przy starszych dzieciach, tylko takim bylam w stanie sciagnac pokarm przy wklesnietej brodawce, a takim recznym z dzwignia wogole nie bylam w stanie sciagnac czegokolwiek. A jak to wygląda przy elektrycznych, czy one maja wieksza siłę ssania? To moze tym razem zdecduje sie na taki.
Bernasia
szkoda, ze w zestawieniu nie ma laktatora akuku, bo jest tani, prosty w obsludze i skuteczny, ja jestem za ręcznymi, nie sprawiają bólu tak jak niektore elektryczne
hanio
Zgadzam się, mi takze brakuje w tym zestawieniu laktatora z Akuku- reczny tani i solidny. Dla mnie bomba, wygodny w uzyciu, nie sprawia bólu w piersiach 🙂
Kornelia
Jasne ze warto kupic laktator, sama kupilam jeszcze przed porodem taki z Akuku, nie wiem co bym bez niego zrobila, kiedy musialam zostawiac malca beze mnie i musialam sciagnac pokarm. Jak dla mnie bomba, cena bajkowa- chyba tanszego nie widzialam, a jakosc pierwszej klasy 🙂
marela
Witam.
Używam laktator Lovi Prolactis i opisze co o nim sądze.
Po pierwsze jest bardzo szybki, bezbolesny i odciąga duzo pokarmu w krótkim czasie( dwu fazowy system odciągania/nakładka masująca oraz regulacja siły ssania bardzo pomocna gdyż każda z nas inaczej odczuwa ból a przy podrażnionych piersiach to znaczące) . Te cechy są dla mnie istotne i ten laktator spełnił moje oczekiwania. A dzieki temu ja mam wiecej czasu dla siebie i maluszka a nie siedze i odciągam.
Oprócz tego czyszczenie jest bardzo proste. Wszystko pięknie i łatwo się myje .
Wygląd- jak dla mnie jest super, fajne kolory, delikatny taki subtelny.
Opakowanie- zapakowany w pasującą kolorystycznie torbę z przegródkami. Każdy element ma swoje miejsce . Nic nie ma prawa się zagubić czy zniszczyć.
Głośność – nie mam większego porównania bo wcześniej miałam ręczny ale wg. mnie nie jest głośny. Mój szkrab się nie budzi jak go używam .
Wygodny- odciągamy pokarm prosto do butelki(w zestawie) i nie brudząc więcej elementów możemy karmić maluszka. Panel natomiast zapamietuje nasze ustawienia i mamy gotowe na następne odciąganie.
Zawartość zestawu- oprócz laktatora , panelu z elektrycznym wyświetlaczem znajdziemy poradnik jak karmić piersią, zapasowe elementy , elementy do przechowywania mleka czy części żeby przekształcić go w laktator ręczny.
Zasilany sieciowo, na baterie albo ręcznie ;))))
elzbietka
witam.
lovi prolactis to rewelacja!
nie musze planowac wyjscia z jakims dużym wyprzedzeniem, kiedy chce wyjsc bez dziecka. 10 min i mam porcje (ok 120-150 ml w tym czasie odciaga z jednej piersi) swiezego mleka.
jest szybki i bezbolesny. ma dwie fazy ssania, przez co naśladuje naturalnie ssanie przez dziecko.
elegancki wygląd, mozliwosc przerobienia na reczny (elementy w zestawie), albo elektryczny na baterie (można wziąc w plener 🙂 ) – to są zalety.
wady to brak smoczka do butelki, głośna praca i troche za krótki kabel zasilajacy
Teresa
Jakie jest rozwinięcie skrotu CMP? Co to oznacza?
Szukam wlasnei takiego laktaora z Cmp 35-60… ale nigdzie przy produktach nie moge znalezc takiego okreslenia… Skad wiedziec ktory laktator ma wlasnie taką wartość?
Kama
ja wybralam ten ręczny, poniewaz nie bylam pewna czy laktator przyda mi sie i czy zda egzamin- wiadomo ze reczny laktator to mniejszy wydatek od elektrycznego. zdecydowalam sie na taki marki Akuku za niecale 50 zl. uzywalam go w naglych wypadkach i okazal sie bardzo dobry- tzn. dobrze odciagal pokarm i nie podraznial piersi, a tego najbardziej sie obawialam
Zuzia
Widzę że LOVI kupiło sobie kampanie reklamową
Anna
Najwidoczniej ! Ja ODRADZAM LOVI !!! Badziew jakich malo, kupilam reczny dwufazowy Protect i niedosc ze drogi to fatalny w uzyciu, trzeba sie na meczyc zeby pare kropli bylo a ja mam tak duzo pokarmu ze mleko samo mi leci. Kupilam polski najtanszy lakta plus i petarda za 40 zl.
Małgosia
A jaki polski polecasz?
Szukam bezskutecznie, wydzwaniając po wiodących firmach dowiaduję się, że ich laktatory pochodzą z Chin…
Marta
nie ma polskich laktatorów są tylko laktatory z Chin. Wejdź na Alibaba.com i zobaczysz wszystkie laktatory, które są sprowadzane pod różnymi markami do Polski. Silniczek, silikonik, lejek i masz tę petardę :-))
Dla mnie to tragedia co te firmy wyprawiają z nami, a my tylko patrzymy na cenę. Im taniej tym lepiej. Zamiast naprawdę o siebie zadbać to kupujemy te Chińskie podróby.
Ja wypożyczyłam laktator Symphony, profesjonalny, wydajny, ale ściąganie trwało 15 minut. Cichutko, delikatnie i takie rozwiązanie polecam, a nie chińszczyznę w polskim wydaniu.
monika
Dziewczyny. Przy pierwszym dziecku zaopatrzylam się w laktator ręczny. Wiedziałam ze rok będę w domu, wiec dziecko będzie przestawione do piersi. Okazało się jednak ze mimo częstego przystawiania do piersi musialam dwa razy dziennie odciagac pokarm, Ktory zamrazalam i niestety często tez wylewalam (nie miałam juz co z nim robić). Laktator ręczny okazał się totalna porażka! Teraz jestem w drugiej ciąży i na pewno zaopatrzenia się w elektryczny (pomimo ze będę w domu przy dziecku prawie cały czas). Za sugeruje się koleżankami wyżej i kupie chyba Lovi! Pozdrawiam mamy i gratuluje!!
zfaf
Ja też mam Lovi Prolactis i jestem zadowolona. Wcześniej miałam ręczny Avent i ciężko się odciągało. Elektryczny robi dużą różnicę tym bardziej że muszę odciągać pokarm przy każdym moim wyjściu, gdyż córa nie chce modyfikowanego mleka.
Lovi robi to bezboleśnie a wręcz przyjemnie. Masuje pierś i pobudza wypływ pokarmu.
Mógłby być trochę cichszy ale i tak jest cichy w porównaniu do medeli.
aggi
a ja polecam 2w1 LOVI Prolactis. I problem z kupnem laktatora rozwiązany bo nie trzeba wybierać pomiędzy ręczny czy elektryczny 🙂 Szybko jednak można się przekonać że elektryczny jest lepszy. Ale co gdy nie ma prądu? NIC bo Prolactis można używać na bateriach 🙂 A jak baterie się wyczerpią to rozłozyć go na ręczny 🙂 Mega wygoda w każdej sytuacji ten laktator się sprawdza. Mam i POLECAM 🙂
gosia
A mam pytanie,jaka cena tego laktatora?
olad
Na pewno warto kupic laktator. Zeby nie zastanawiac sie czy elektryczny czy reczny polecam LOVI Prolactis, ktory ma obie opcje w zestawie. DOdatkowo elektryczny zasilany jest bateriami wiec mozna go uzywac takze poza domem. Sciaga pokarm szybko i bezbolesnie, mozna zwiekszyc lub zmniejszyc sile ssania. Posiada wyswietlacz pokazujacy czas pracy. Jestem bardzo zadowolona z tego laktatora, nie mam porownania z innymi i nie musze miec bo ten sprawuje sie na medal 🙂
Izabela
Ja nie wyobrazam sobie karmienia dziecka bez laktatora. Uzywam lovi prolactis. Poki co mnie nie zawiodl. Jak inaczej wyjsc z domu chocby do lekarza bez malenstwa kiedy musi jesc? Dawanie mleka modyfikowanego gdy ma sie swoje melko mija sie z celem. Moj laktator sciaga pokarm blyskawicznie, bezbolesnie, wygodnie, szybko i latwo sie go myje. Kazda mama powinna miec takie cudenko.
rzaba
jak dla mnie tylko elektryczny, osobiscie uzywam lovi dwufazowego i jak dla mnie fantastyczne urzadzenie, sprawdza sie pod kazdym wzgledem,latwy w obsludze, sciaganie mleka nie boli, jest bardzo poreczny, ma 2 tryby sciaganiamleka, jest l bardzo estetyczny, polecam kazdej mamie.